Как да подходим към пасивно-агресивния партньор
Ако вашият партньор често се опитва да прикрива своя гняв и не обича да обсъжда проблемите си с вас, той може би е приел индиректен подход за изразяване на своя гняв и негативност. Пасивната агресия може да се появи под много различни форми в живота ни, като например тя може да дойде от наш колега, близък, роднина или пък дори партньора, с когото живеем.
Някои хора изразяват гнева си директно, докато други го показват, чрез настроение, бездействие или пък липса на сътрудничество, като умишлено започват да пренебрегват чувствата ви или пък мълчат, за да ви накарат да се почувствате объркани и виновни за нещо или пък разочаровани от ситуацията.
Повечето хора, дори и без да го осъзнават, понякога действат пасивно-агресивно и обикновено това се случва точно в тези моменти, в които се чувстват разстроени, но не искат да разпалват още по-голям конфликт. Според психолози обаче това е един неефективен и контрапродуктивен метод на комуникация, който не може да ни отведе до нищо положително, защото когато човек не изразява гласно своите желания и предпочита да задържа гнева си, той все по-често започва да се чувства объркан и е напълно възможно да изпадне в сериозни депресии.
Пасивната агресия по принцип е една от най-леките форми на агресия, въпреки това тя също може да разруши дългогодишни отношения, като например хората могат да спрат да се доверяват на някой, който подхожда по този начин, тъй като самият той не успява да им съобщи в прав текст какво точно иска и как се чувства.
Когато попаднем на партньор, който има пасивно-агресивно поведение, ние от своя страна можем да се почувстваме излишни в тези отношения. Но ако искаме да съхраним връзката си, на първо място, трябва да се научим да разпознаваме точните признаци, както и причините, които отключват това поведение в нашия любим човек. Можем да разпознаем, че партньорът ни действа пасивно-агресивно по начина, по който той общува с нас, като например постоянното мълчание, недоволството, мрачното му настроение и мърморенето, чрез което той се опитва да привлече вниманието ни, но без да ни съобщава какво точно го тревожи и защо отключва тези негативни емоции в себе си.
Този човек със сигурност има някакъв проблем, но не иска да ви разкрие какво го мъчи и вместо това започва да използва различни похвати, като например започва да говори с вас саркастично, казвайки ви: ''Е, нямаше нужда да мислиш за мен'' – когато например сте забравили да му подадете чиния или пък връхната дреха на излизане; или пък ви благодари тогава, когато сте забравили да направите нещо, което сте му обещали.
Според психолози, ако спрем да обръщаме внимание на пасивно-агресивния човек е твърде вероятно поведението му да ескалира, като например то може да премине от дразнещото мрънкане към пълното оттегляне от взаимоотношенията, като този човек напълно спре да общува с вас.
В много от случаите пасивно-агресивните хора успяват да обърнат ситуацията в своя полза, като заемат ролята на жертва или пък подхождат отбранително, като напълно отричат своето ненормално поведение използвайки сарказма като инструмент, чрез който да отклонят вниманието ви от тяхното поведение.
Независимо от това как този човек реагира на вашите наблюдения и последвали разговори, вие трябва да се научите да държите емоциите си под контрол и да не избухвате, ако искате все пак да му помогнете и да съхраните връзката си.
Съветът ни към вас е да вземете съзнателно решение да не правите нищо, което може да разпали пламъците допълнително, вместо това можете да използвате спокойни обяснения, които описват начина, по който се чувствате, както и това как бихте искали този човек да се отнася към вас. Индиректната комуникация изостря недоразуменията помежду ви, затова е много важно нещата да се случват лице в лице и когато имате да казвате нещо, то трябва да става директно без съобщения, намеци или пък закани.
Протегнете ръка към този човек и му покажете, че не е сам. Говорете, не спирайте да общувате с него, но без да го нападате и да влизате в неговата ''война''. Споделете му, че поведението му може да рефлектира единствено върху самия него, а за вас е важно той да се чувства добре. Покажете му, че сте до него и че ще му помогнете да обработи негативните емоции и да се изчисти от тревожността и проблемите, които му пречат да бъде щастлив.