Как да бъдем истински добър приятел – съвети от специалисти

  • Сподели:
Как да бъдем истински добър приятел – съвети от специалисти

''Много хора ще преминават покрай теб през живота ти, но само истинските приятели ще оставят своя отпечатък в сърцето ти!'' – Елинор Рузвелт

Да бъдеш добър приятел не винаги идва естествено, особено в свят, който ни държи постоянно заети, разсеяни и често твърде разпръснати. Добрата новина обаче е, че приятелството е умениe, върху което можем да поработим за да станем по-добри – точно, както всяко друго.

Какво прави един приятел добър?
Добрият приятел не винаги знае какво да каже или пък успява да организира грандиозни партита за рождения ви ден, въпреки това можете да усетите неговото присъствие и подкрепа тогава, когато се чувствате слаби и обезкуражени. Добрият приятел е като опора в трудните ви дни, човек на когото можете да се опрете и да споделите своите мъки и тревоги. Добрият приятел винаги се отзовава на вашите молби, особено когато усеща, че се намирате в трудно положение. 

''Да бъдеш добър приятел означава да присъстваш, да осъзнаваш и да приемаш!'' –  д-р Андрю Кан

Ако искате да бъдете добър приятел трябва да изслушвате другия човек без да давате оценка, да празнувате неговите победи, да бъдете до него при загубите и да създадете безопасно пространство, където не е нужно да се преструвате. С други думи не е нужно да сте перфектни, просто трябва да сте готови да се проявявате по-често емпатия и любопитство.

Предимствата да бъдеш добър приятел
Когато се откривате пред другите хора вие укрепвате чувството си за цел и връзка - два фактора, които допринасят основно за благополучието. Силните приятелства са свързани с по-ниски нива на тревожност и депресия, по-добро самочувствие и дори по-голяма продължителност на живота.

Ето и няколко полезни съвета, които ще ви помогнат да станете по-добър приятел.

1. Слушайте повече и говорете по-малко
Лесно е да попаднете в капана, чакайки своя ред да говорите, но истинското слушане означава да присъствате, а не да планирате следващия си коментар, докато приятелят ви все още говори. 
Съветът, който ни дават специалистите, е да слушаме, да потвърдим какво чувства приятелят ни и да му помогнем да се почувства в безопасност, докато споделя с нас.

2. Потвърдете опита на другия
Не е нужно да решавате проблемите на приятелите си, защото често най-добрият подарък, който можете да предложите е утвърждаването, който всъщност е и най-простичкият, но пък най-мощен акт на признание на чувствата им, без да омаловажавате, осъждате или предлагате непоискани съвети.

3. Празнувайте и най-малките му победи
Понякога е по-лесно да подкрепиш приятел в труден момент, отколкото да покажеш ентусиазъм за успехите му, но празнуването на постиженията на другия човек, е важна част от това вие самите да бъдете добър приятел. 

''Истинският приятел е този, който пренебрегва неуспехите ви и толерира вашия успех!'' – Дъг Ларсън