До колко е важно доверието в една връзка

  • Сподели:
До колко е важно доверието в една връзка

''Единственият начин да накараш един човек да стане достоен за твоето доверие, е да му се довериш!'' – Хенри Стимсън

Независимо дали става въпрос за романтични или приятелски отношения, доверието е тази важна спойка, без която връзката не би могла да просъществува във времето, без значение от това колко държим на човека до себе си или пък колко усилия полагаме нещата да се движат напред. Когато се доверяваме на някого, означава, че ние вярваме, че този човек е надежден и честен, а това е необходима стъпка за качеството на отношенията ни. 
Да се довериш на другите хора не винаги изглежда лесно, а колкото по-близка е връзката ни с някого, толкова по-трудно може да бъде да се открием напълно пред другия човек. Каквото и да си говорим, доверието винаги е свръзано с доза уязвимост, тъй като в желанието си да разкрием същността си ние трябва да отворим душата и сърцето си изцяло за другия човек, което не винаги е лесна задача. 

Защо ни е толкова трудно да се доверим на другите хора?

Част от причините да се доверяваме по-трудно на другите хора могат да се състоят в това, че ние не сме способни да забележим положителните страни на хората около себе си или пък приемаме, че на всяка цена те ще ни разочароват. Има и много други причини, които ни ''заключват'' и ни пречат да се отворим пред другите, като част от тях са – страх от разочарование, дистанциране и нежелание да опознаем по-надълбоко човека отсреща. 
Според психолозите трябва да се научим да гледаме на уязвимостта, като на сила, а не като на слабост.

Кога започваме да изграждаме доверието си към другите хора?

Още в най-ранна детска възраст започваме да формираме доверието си към другите; например в моментите, в които бебетата започнат да опитват, дали могат да разчитат на своите родители и на грижите на другите. Според психоаналитикът Ерик Ериксън, именно тази фаза от живота ни на доверие срещу недоверие изиграва ключова роля в определянето на курса в бъдещото ни развитие. Семейството ни може да повлияе на нивото на доверие в по-късен етап от живота ни, затова ако се доверим на хората около нас и те ни отвърнат със същото, ние ще можем да се сближим с тях. Но тук не трябва да забравяме, че ако доверието по някаква причина бъде нарушено, то може да ни накара да се доверяваме по-трудно на другите хора. Според психолозите хората, които израстват в подкрепяща среда и получават нужното доверие от своите близки и приятели, са по-склонни да се доверят на другите в зряла възраст, отколкото тези, които не са имали подобен вид отношения в детството си. 

Имаме ли проблем с доверието?

Ако мисленето ви по-скоро клони към ''не вярвам на никого'' то това означава, че може би имате някакъв проблем с доверието, тъй като понякога хората използват тази фраза, за да покажат липса на доверие към другите, които не познават достатъчно добре. В други случаи използването на тази фраза може да предполага сериозна трудност да се доверите на някого изобщо, което от своя страна е огромен проблем, за който е редно да потърсите съвет от специалист.

Как да се ''отворим'' за другите хора?

Доверието изисква доза уязвимост от наша страна, която повечето хора не желаят да изпитват, тъй като по този начин самите те се чувстват слаби и несигурни. Понякога отрицателният опит може да доведе до проблеми с доверието, което пък от своя страна може да навреди на нашите романтични връзки и приятелства. Ако доверието за вас е проблем, има стъпки, които можете да предприемете, за да започнете да се учите да се отваряте емоционално към другите хора. За да получите помощ можете да се обърнете и към психолог, който също може да ви помогне, като ви научи как по-лесно да изграждате здрави отношения без страхове, съмнения и недоизказани думи.

''Да ти се доверят е по-голям комплимент, от това да те обичат!'' – Джордж Макдоналд