Психология на емоциите и как те влияят върху нашето поведение
Съществуват много различни видове емоции, които оказват сериозно влияние върху живота ни, както и най-вече върху взаимоотношенията ни с другите хора. Емоциите често управляват действията и поведението ни, като в голям процент от случаите ни поставят в трудни ситуации, затова е много важно да се научим да ги разпознаваме и контролираме, преди да са взели напълно контрол над съзнанието ни.
Всеки избор, който правим и действие, което предприемаме, са повлияни от нашите чувства, които избиват на преден план и често замъгляват реалната ни представа за света.
Психолозите вече имат отговор на въпроса, какви емоции протичат през човешкото съзнание, както и анализ над това как се чувства самият човек в моментите, в които преминава през дадени усещания. Те са успели да идентифицират близо 27 вида различни емоции, които хората изпитват по подобен начин. Изследователите предполагат, че има само две или три основни емоции, като например – любов, гняв и страх, които впоследствие биват разбити на вторични емоции, като например любовта е свързана с копнеж, щастие и обич, а страхът с напрежение, стрес и безпокойство. След това вторичните емоции биват разбити на третични емоции, като – харесване, грижа, състрадание и нежност.
Нека разгледаме и част от ежедневните емоции, които въздействат върху човешкото поведение.
Тъга
Психолозите определят този вид емоция, като преходно емоционално състояние характеризиращо се с чувството на разочарование, скръб, безнадеждност и мрачно настроение. Тъгата е емоция, която всеки жив човек изпитва от време на време, като в някои случаи тя може да прерасне в продължителни и тежки периоди, свързани с депресия. Тъгата може да бъде описана в различни състояния, като например – летаргия, лошо настроение или пък изолиране от другите хора. Самолечението на този вид емоции често е свързано с отдръпнатост, асоциалност и мрачни поведения, които стопират нормалността в живота ни.
Гняв
Гневът може да бъде особено силна емоция, характеризираща се с разочарование, възбуда и враждебност към другите. Подобно на страха, гневът може да повлияе на реакцията на тялото – ''бий се или бягай''. Този вид емоция можем да разпознаем по изражението на лицето, физиологическите реакции, тона на гласа, агресивното поведение и позите на тялото; като например, когато е гневен човек има втренчени очи, намръщено лице, грубо отношение и висок тон на гласа. Действията, които най-често този човек предприема в моментите, в които е обзет от тази негативна емоция са - удряне, стискане на юмруци, прехапване на устни, викане, ритане и хвърляне на предмети. Гневът е отрицателна емоция, която в даден момент би могла да се обърне и в положителна, защото може да ни мотивира да предприемем някакви действия и да намерим решение на проблемите, които ни тревожат.
Тази силна емоция може да се превърне в проблем тогава, когато гневът е прекомерен, опасен и използван по вреден начин. Неконтролираният гняв може бързо да се превърне в насилие, затова е много важно човек никога да не преминава тънката граница на своите тъмни емоции.
Специалистите ни напомнят, че този вид емоция е пряко свързан и с определени здравословни проблеми, като например - диабет и сърдечни заболявания, именно поради тази причина е важно човек да се научи да контролира този вид чувства и да не позволява яростта да обладае съзнанието му ако иска да съхрани здравето си.
Изненада
Изненадата е може би една от най-приятните и топли емоции, която е свързана с вълнение в моментите, в които ни предстои да изживеем нещо положително, но определено не по този начин изглежда емоцията, когото се налага да чуем нещо неприятно - тогава изненадата преминава към отрицателните емоции. Изненадата може да има две лица и да носи различни послания, като част от реакциите, които изпитваме, когато се сблъскаме с този вид емоция могат да бъдат - разширяване на зениците, писъци, подскоци, бягство, стрес и най-вече прилив на адреналин, който ни помага да се подготвим за предстоящи действия.
Страх
Страхът е една от най-мощните и силни емоции, които човек може да изпита, като всъщност той играе важна роля за оцеляването ни. Обикновено когато човек се сблъска с някаква опасност и изпита силен страх, той преминава през това, което е известно, като ‘’реакция на борба или бягство’’. В този момент мускулите ни се напрягат, пулсът ни се ускорява, а умът ни започва да изпреварва събитията, подготвяйки тялото ни да избяга от опасността или пък да остане и да се изправи ‘’очи в очи’’ с нея. Изразите на този вид емоция могат да включват – разширени зеници, сърцебиене, учестено дишане, изпотяване и треперене. Страхът е емоционална реакция на непосредствена заплаха, като всеки човек може да развие подобно състояние към потенциални опасности, които предизвикват в ума му силно безпокойство.
Щастие
Усмивката е най-честото изражение, свързано с тази силна емоция. Обикновено когато се чувстваме щастливи имаме по-оптимистичен поглед към живота, спокойствие и усещането, че държим нещата под контрол. Според учените, щастието е емоция, която е свързана с продължителността на човешкия живот и има огромни ползи в различни аспекти от съществуването ни, като например в брака, бизнес отношенията и в семейството.
Щастието е емоция, която ни събира и обединява с другите хора. Емоция, която ни помага да потиснем тъмните чувства, като страх, безпокойство и самота, затова е изключително важно да се научим да съхраняваме радостта в дните си и да не спираме да привикваме позитивността в съзнанието си, защото без щастие животът ни просто губи смисъл.