Кои са невродивергентите и как трябва да ги възприема света

  • Сподели:
Кои са невродивергентите и как трябва да ги възприема света

Невроразнообразието е понятие, което описва различните видове на мислене и действия при хората. Независимо обаче на каква честота работи нашият мозък можем да откриваме различни методи, чрез които да се впишем в обществото и да извлечем най-доброто от себе си. 

Невродивергентът е човек, на когото мозъкът работи по различен начин. Учените се сблъскват още през 1997 г. с понятието ''невроразнообразие'', което признава разликите в човешкия мозък. Хората с подобен тип разлики в неврологичното развитие, като тези, които имат дислексия или аутизъм, всъщност погрешно са възприемани от обществено ни, като ''объркани'' личности, които трябва да бъдат ''поправени'', въпреки че невроразнообразието приема, че в света съществуват естествени различия. Всеки човек учи, общува, мисли и обработва постъпилата в мозъка му информация по различен начин и в това няма нищо лошо, напротив този вид разнообразие придава на света един по-цветен образ, напоен от много красиви усещания. 

Хората, които напълно отговорят на обществените очаквания, се смятат за невротипични; те имат стандартен подход на мислене и бързо успяват да се впишат в общата среда, като отлично успяват да навигират разговорите и да общуват с другите хора без много да се замислят. При тези хора не се наблюдават сериозни сензорни проблеми, тъй като те са успели да преминат през всички стандартни етапи на развитие. Но нека да се върнем и към невродивергентите, хората които имат по-различен подход на мислене, тъй като техният мозък работи по един напълно неочакван за другите хора начин. 
Тези хора имат способността дълго време да се фокусират върху даден детайл или пък ситуация, като обикновено техните сетивни преживявания са напълно различни от тези на връстниците им. В много чести случаи на тези хора им се налага да ''маскират'' истинското си ''Аз'', за да могат да се впишат в социалните среди. Но нека бъдем честни и да не бъркаме понятията, защото ''различен'' не означава нездравословен и лош; в този случай различен по-скорой е необикновен, интересен и уникален човек, който по нищо не се различава от другите хора. 

Според специалисти в областта, не съществува такова понятие в науката, като ''нормален мозък'' и хората трябва да се научат да живеят и приемат различията на другите, без да се осланят на така обременяващите обществени предразсъдъци. Всеки човек трябва да се научи да надгражда силните си страни и да подкрепя слабите си страни, за да може да опознае по-добре себе си.

Невродивергенцията може да включва широк спектър от разлики в неврологичното развитие, като например:

Хиперактивност и разстройство с дефицит на вниманието
В този случай симптомите на такъв човек са нервност, безпокойство, прекалена импулсивност и хиперактивност. Признаците, които издават, че човек може да има подобни затруднения са свързани с необичайно забравяне, липса на концентрация и организация.

Аутизъм
Аутизмът включва в себе си черти, като повтарящи се поведения, сензорна чувствителност, тесни интереси, както и трудности при комуникацията, като например затруднение при разчитането на невербалните сигнали. 

Дислексия
При хората страдащи от дислексия се наблюдават проблеми с четенето, в някои случаи и с писането и в по-редки случаи с движението и координацията.

Разстройство на сензорната обработка
При този случай мозъкът на човек изпитва известни затруднения при приемането, интерпретирането и регулирането на информация идваща от сетивата. В този случай определени звуци могат да бъдат изключително неприятни, някои миризми могат да не достигнат до нас, както и да изпитаме силно неудобство от докосването на определени материи и предмети. 

В невроразнообразието могат да попаднат и други видове състояния, които включват двигателни и интелектуални увреждания. 
Голям процент от невродивергентите през по-голямата част от живота си имат усещането, че обществото не е създадено за тях, именно поради тази причина социалните взаимодействия на работното място, в училище или пък навън с другите хора могат да накарат невродивергентите да се почувстват неудобно, изолирани и неразбрани, което е много тъжен факт, с който всеки човек по целия свят трябва да се бори и да покаже на тези уникални хора, че по нищо не се различават от нас, дори в голям процент от случаите те са много по-сензитивни, чувствителни и по-интелигентни от своите колеги и връстници. 

''Аутизмът е неврологично разстройство. Не е причинено от лошо родителство. Това се дължи на анормално развитие на мозъка. Емоционалните вериги в мозъка са анормални. И също така има разлики в бялото вещество, което е ''компютърните кабели'' на мозъка, които свързват различните мозъчни отдели!'' – Темпъл Гранди