Каква е работата на нашето съзнание и къде то складира спомените 

  • Сподели:
Каква е работата на нашето съзнание и къде то складира спомените 

''Без да разбирате как се развива вашата вътрешна природа, как е възможно да откриете вечното щастие? Къде е вечното щастие? Не е в небето или в джунглата – няма да го намерите във въздуха или под земята. Вечното щастие е във вас, във вашата психика, вашето съзнание, вашия ум. Ето защо е толкова важно да изследвате природата на собствения си ум!'' – Тубтен Йеше

Психолозите и невролозите отдавна изследват, какво означава ''съзнание'', но все още има много дебати относно това, какво включва то. Някои от тях го разглеждат, като приток от възприятие и мисли, докато други предполагат, че съзнанието е резултат от активност в мозъка, която хората все още не можем да разберем напълно. Независимо от тези дебати обаче, няма съмнение, че нашите съзнателни преживявания не спират постоянно да се променят с всеки миг, час, секунда, ден - те просто непрекъснато се видоизменят. Например в този момент можем да сме фокусирани върху прочитането на дадена статия, след което съзнанието ни може да се прехвърли директно към спомен от разговор, който по-рано сме провели със свой колега, след което можем леко да се разсеем и да се замислим над това колко неудобен е столът, на който сме седнали или пък може мислено да планираме какво ще правим вечерта. Този постоянно променящ се поток от мисли може да се променя драстично от един момент до следващия, без самите ние да изпитваме някакво объркване или пък дезориентация. Съзнанието няма превключвател за ‘’включване’’ и ‘’изключване’’, вместо това то се проявява в различни етапи и нива, които могат да варират и да се променят през целия ден. 

Замислете се над ‘’острия фокус’’, който имаме, когато сме напълно ангажирани с дадена задача, за разлика от ‘’мечтателното разпръснато чувство’’, което отключваме, когато пък сме изгубени в мечтите си – чувствата са различни и внасят различни емоции в нас. Различните състояния на съзнанието могат да включват – сънища, хипноза, медитация, халюцинации и състояния предизвикани от психоактивни вещества. 

Двете нормални състояния на осъзнатост пък са съзнание и безсъзнание, докато по-високите нива на съзнание често се свързват с духовни или мистични преживявания, като в тези моменти, съзнанието включва повишено състояние на осъзнатост, при което хората могат да получат по-добро усещане за себе си и своята роля в света. Примери за това са – медитацията, трансцендентността, осъзнатостта, еуфорията и осъзнатото сънуване. 
Променливите състояния на съзнанието могат да бъдат причинени от психични или медицински състояния, които от своя страна нарушават или променят съзнанието, като например – кома, объркване, летаргия, делириум и дезориентация. Психолозите и невролозите използват различни оценки за да измерят и оценят нивата на съзнание, като в повечето случаи те използват резултатите от тези оценки за да насочват хората към определена диагноза и лечение.

А ето и кои са 5-те нива на съзнание:
Съзнателно ниво – Всичко, за което сме наясно.
Несъзнателно ниво 1 – Спомени, които са извън съзнанието и са недостъпни.
Несъзнателно ниво 2 – Автоматични телесни функции, които се случват без осъзнаване и усещане. 
Подсъзнателно ниво 1– Информация, за която в момента не сте наясно и която, можете да извлечете от съзнанието, ако е необходимо. 
Подсъзнателно ниво 2– Информация, която е извън съзнанието и не винаги е достъпна за съзнанието. 

Разбирането на различните нива на съзнание може да помогне на здравните специалисти да забележат определени признаци, свързани с това, че някой човек може да изпитва сериозен проблем. Всъщност някои от тези промени могат да се случват напълно естествено, докато други биха могли да се отключват в резултат от прием на лекарства или пък мозъчни увреждания. Промените в съзнанието също така могат да причинят промени и във възприятието, мисленето, разбирането и интерпретациите за света.