Как ритъмът на съня ни определя бъдещите ни успехи 

  • Сподели:
Как ритъмът на съня ни определя бъдещите ни успехи 

''Сънят е златната верига, която държи тялото ни съединено!'' – Томас Декер

Ритъмът ни на живот в днешно време става все по-раздвижен и ако преди двайсет години биологичният ни часовник е бил настроен на определена честота, сега нещата рязко са започнали да се забързват, отнемайки ни възможността да си откраднем малко свободно време за почивка. Всяка част, която е свързана със съня ни, например следобедната дрямка, лягането, ставането и дори успиването сутрин, имат изключително важно значение за това как ще протече денят ни, колко концентрирани и отпочинали ще бъдем и до каква степен сме успели да предоставим на тялото си нужната почивка. 

''Спането е най-добрата медитация!'' – Далай лама

Може би ви се е случвало да се събудите сутрин и да продължите да лежите още час в леглото, тъй като все още се чувствате уморени и замаяни. Специалистите наричат това състояние сънна инерция – изразено състояние, което е различно от будността, свързано най-вече със сънливост, което има пряк контрол върху развитието на деня ни. Има направено проучване през 2006 г. в Колорадо, в което са проследени когнитивните функции на участниците, директно след събуждането им сутрин, без да им позволяват веднага след ставането да практикуват някои от обичайните си ритуали, като пиене на кафе, пушене или пък взимане на душ. На всичките участници им били дадени точно определени задачи, които е трябвало да решат веднага след събуждането; след няколко часа през деня те е трябвало да решат отново същите задачи. Проучването установило, че в ранните часове на деня директно след събуждането им, резултатите от решаването на задачите били много по-слаби, отколкото тези в късната част на деня, тогава, когато участниците вече са успели да се пробудят.

Според специалисти, сънната инерция сутрин може да продължи между 5 и 10 минути, в които човек се чувства като замаян, пиян и дори свиреп, напълно негоден за общуване. Има няколко начина, чрез които бихме могли да започнем деня си без да изпитваме затруднения със ставането и разсънването и да губим ценно време в това да се настроим на работна вълна. Според специалисти в областта, човек трябва да си създаде някакъв специален ритъм на лягане и ставане в определи часове, така тялото му ще може бързо да се адаптира към целия процес, без да се налага да преживява излишни психологически шокове. Можем да си създадем сами режим на сън, чрез помощта на аларма за лягане и ставане, така ще можем да контролираме времевата зона за почивка и през деня няма да се чувстваме уморени и непродуктивни. 

Набележите си точен час, в който да спазите своя ритуал за лягане, като например той може да бъде в рамките на половин час преди да се отдадете на сън, в който можете да прочетете хубава книга или пък да си вземете ароматна вана, след което да си облечете пижамата и да легнете докато чакате алармата за сън да ви напомни, че вече е дошло време да се отдадете на почивка. Режимът на съня е много важен не само за психиката ни, но и затова да не се чувстваме нервни и неспокойни през деня.

Хората в активна възраст се нуждаят между 7-9 часа сън,  хората в по-напреднала възраст трябва да спят между 7-8 часа сън. Качественият сън изисква човек да заспива бързо, без да има среднощни пробуждания, които да развалят почивката му, след което сутрин този човек да може да се събужда отново бързо и без никакви затруднения. При бебета препоръчителните часове сън са между 11-14, а при децата до 5 години между 10-13. 

''Смехът и пълноценният сън са най-добрите лечители, според лекарските учебници!'' – Ириш Проверб