Как да успокоим тревожния ум и да поставим край на нервното безпокойство
Може би ви се е случвало да изпитвате постоянни притеснения и съмнения, свързани с неплатена сметка, липса на средства, първа среща или пък интервю за работа, всъщност всички тези тревоги са нормални, когато биват в определени граници и не влияят на психическото ни здраве. Напълно естествено е човек да се тревожи, ако е постъпил на нова работа и все още атмосферата там за него е непозната или пък ако е закъснял с плащането на определени сметки и такси. Обикновено повечето хора се тревожат ежедневно за различни неща, дори успяват да пресъздадат в главата си възможно най-лошия сценарий на притесненията си.
Всяко едно притеснение може да повлияе негативно на психическото и емоционалното ни здраве, особено когато намираме неподходящи буфери, с които да претъпим своето безпокойство, като например наркотици, алкохол или пък лекарства. Симптомите при тревожно разстройство са – силно безпокойство, липса на концентрация, задух, паник атаки, учестено дишане, сърцебиене и прилив на стрес.
Повечето хора обикновено изливат негативните емоции върху тези, които са най-близко до тях или пък прибягват до употребата на различни упойващи вещества с цел да забравят за момент за случващото се, но по този начин те не само, че му дават криле, но и задълбочават психическите си проблеми.
Когато човек е тревожен той трудно успява да се концентрира над важните събития от деня, след което вечер отново изпитва безпокойство, което пък от своя страна не му позволява да си набави нужните часове сън. Така веднъж влезли в този омагьосан кръг, за нас е трудно да намерим изхода и да се успокоим, без да прибягваме до вредни навици, които на по-късен етап от живота ни могат да съсипят здравето ни.
Когато сме прекалено стресирани усещаме, че не можем да понесем повече напрежение и че директно можем да експлодираме от нерви, затова трябва да открием най-ползотворните методи, чрез които сами бихме могли да се изчистим от безпокойството и стреса.
Най-добрият начин да се отървем от тревожния ум е просто да отложим за момент тези натрапчиви мисли, които пречат на ежедневните ни задължения.
Колкото по-малко внимание обръщаме на безпокойството, толкова по-малко сила ще има то над нас. Затова е важно да отложим този етап на тревога за по-късно, след което можем да си измислим определен ден, в който ще анализираме този проблем и така, когато следваме своя стриктен план, вече ще сме хванали под контрол положението без да се разпиляваме излишно.
Втората стъпка е да запишем всичките си притеснения в една тетрадка, след което можем да ги прочетем на глас и да открием, че в действителност не звучат чак толкова страшно и можем без проблем да се преборим с тях, без да влагаме излишни драми и нерви.