Как да излекувате тревожния ум и хроничното безпокойство

  • Сподели:
Как да излекувате тревожния ум и хроничното безпокойство

''Тревогата е като да седнеш на люлеещ се стол. Това ви дава нещо за правене, но не ви води доникъде!'' – Далай Лама

Понякога в живота ни се случва така, че паниката и тревожността успяват да завладеят изцяло съзнанието ни, като ни карат да се чувстваме изключително стресирани и неспособни да продължим напред и да потушим тези напрегнати чувства в себе си. В тези моменти бързо губим почва под краката си и оставяме емоциите да превземат съзнанието ни. Всеки човек би могъл да си възвърне контрола над мислите си в момента, в който осъзнае, че има някакъв проблем, който му пречи да се концентрира и да успокои ума си. В този момент можем да изчистим безпокойството и да си създадем един ежедневен ритуал, който ще ни помогне да поканим продуктивните мисли и хармонията в живота си. 

Когато човек е стресиран и уморен за него е много трудно да бъде продуктивен и да изпълнява дейностите си нормално, без да се разсейва. Точно в тези моменти можем да използваме един от най-успешните методи, чрез който да отложим безпокойството за по-късно и така ще можем да улесним работния си процес, както и ежедневието си. Дори мислено да си казваме ''Спри да се паникьосваш'', всъщност този начин според специалистите не работи, тъй като когато си казваме да не правим дадено нещо, обикновено подстрекаваме ума си да контролира тревогите ни, като той започва да ги прави в пъти по-силни и упорити неподвластни на изчистване. Затова е много важно да не стопираме мисловния процес с реплики: ''Недей да го мислиш''; ''Престани да се тревожиш''; ''Изключи ума си''.

Ние можем да контролираме емоциите си по един по различен начин и той е просто да включим стратегията за отлагане на притесненията, така ще можем да си дадем достатъчно време, в което да изпълним своите важни задачи и да се в концентрираме над по-належащите дейности. 
Колкото повече опити правим да се отървем от тревожните мисли, толкова по-голяма сила им даваме! 
Психолози съветват, когато имаме някакви тревоги, да ги запишем на един тефтер, след което да продължим с обичайните си дейности, тъй като по този начин ще можем да оставим това ''безпокойство'' за по-късен етап като в дадения момент ще можем да се изчистим от притесненията. Можете да запишете своите тревожни мисли и в телефона си, така за момент ще успеете да насочите вниманието си към важните аспекти от своя живот, вместо към проблемите, които не спират да ви дърпат назад. 

Някои хора силно вярват, че лошите и натрапчивите мисли им помагат, например за да избегнат неприятните събития или пък за да предотвратят някои проблеми, като ги подготвят за най-лошото, но според специалисти не трябва да ''обличаме'' тревожността си с положителни дрехи, вместо това трябва да осъзнаем, че в живота ни тя е една голяма пречка, която ни спира да взимаме правилните решения и да се придвижваме напред към успехите. Когато човек е разконцентриран и в ума му са се набили тревожни мисли, той става напълно неспособен да контролира действията си и да демонстрира най-доброто, на което е способен. 

Всъщност в тези моменти се случва така, че ние започваме да се чувствате много по-обезпокоени и нервни, а нещата около нас започват да се оплитат в една още по-напрегната спирала, която ни носи само негативи, като в допълнение ни кара да изпитваме чувства от типа на – черногледство, меланхолия, липса на мотивация, тъга, страх и нежелание да се преборим с проблемите си. 
Затова ако искате да излезете от този омагьосан кръг, трябва да се научите да стопирате този процес, като отложите за по-късно лошите мисли, тогава, когато вече те ще са изгубили силата над вас, както и да напишете всички свои притеснения на един лист, след което да забравите за тях и да продължите с ежедневните си дейности; като по този начин ще успеете да намалите силата им и ще отворите в ума си място за решението на проблема. 

''Не вярвайте на всичко, което мислите.'' – Неизвестен автор