Четири метода, които ще ни помогнат да успокоим пристъпите на паник атаки

  • Сподели:
Четири метода, които ще ни помогнат да успокоим пристъпите на паник атаки

Обикновено пристъпът на паник атака идва внезапно и за човека, който го преживява, изглежда непреодолим, въпреки това специалистите са открили няколко метода, които могат да потушат психологическото напрежение и да възвърнат спокойствието в съзнанието ни. Човек никога не може да предскаже в кой момент от живота му ще се появи това натрапчиво и плашещо усещане, но ако самият той успее да си състави план, с който да контролира случващото се в главата му, ще може да управлява тези атаки много по-лесно. 

Вие можете да спрете пристъпа на психологическа атака с нашите методи за намаляване на нервното напрежение и тревожността, които ще ви гарантират спокоен ум и чисто съзнание. Паническите атаки могат да причинят на човек учестено дишане, треперене на крайниците, замъглено зрение, пристъп на тревожност и стягане в областта на гърдите, затова е много важно, когато човек се намира в подобна ситуация да забрави напълно за плитките вдишвания, вместо тях да използва дълбоки и бави вдишвания и постепенни отпускащи издишвания. 

Ето и кои са тези методи, които ще изолират паник атаката от съзнанието ви и ще поканят хармонията в ума ви.

1. Повтаряйте си на ум, че това е само момент, който след секунди ще премине
Според специалистите, ние не трябва да се оставяме в лапите на паник атаките, вместо това трябва да се научим да контролираме ума си, мисловно да си повтаряме, че този момент бързо ще премине и няма да ни причини никаква физическа вреда, независимо от безпокойството, което усещаме в момента. Запомнете, че това е кратък период от време, напоен с концентрирана тревожност, който съвсем скоро ще свърши и ще можете да продължите напред със задълженията си. Паник атаката може да достигне своя пик в рамките на десет минути от стартирането ѝ, след което постепенно симптомите започват да изчезват.

2. Успокойте дишането
Дишането е много важно за това колко време ще продължи тревожността ви, когато дишате учестено вие позволявате на паник атаката да завладее съзнанието ви и да навлезе по-надълбоко в ума ви, но когато се научите да вдишвате бавно и дълбоко, след което да издишвате постепенно, ще можете да контролирате безпокойството и ще успокоите тялото си. Когато имате пристъп на паник атака, просто си поемете дълбоко въздух, като вдишвате и броите до 5 и издишвате, докато броите до 8.

3. Използвайте ароматите като лекарство
За целта можете да поставите в чантата си есенция лавандула, която ще може да ви успокои, когато имате пристъп. Маслото от лавандула понижава кръвното налягане и помага да снижите нивата на тревожност, като облекчава безпокойството. Можете да вдишате масло от лавандула или пък да напоите носна кърпа с него. Освен лавандуловото масло съществуват и други аромати, които могат да облекчават тревожността ви и това са – лайка, лимон, портокал, бергамот. 

4. Опитайте се да се фокусирате върху някакъв обект, докато имате паник атаки
Когато тревожните мисли завладеят съзнанието ни концентрирането върху физически обект може да ни помогне да се справим по-лесно с напрежението, защото докато човек наблюдава някакъв предмет, той ще съсредоточи мислите си изцяло върху неговата форма и начина, по който е направен, като така ще измести вниманието си от паник атаката. Някои специалисти препоръчват, ако често страдаме от паник атаки и искаме да имаме контрол над пристъпите ни, да поставим някакъв специален за нас предмет в чантата ни, който от своя страна да ни заземява, като например – гладък камък, медальон, малка фигурка или пък нещо любимо, което ни успокоява. Още една техника за заземяване е свързана с визуализацията на даден обект или пък място, на което се чувстваме защитени.