Кой е поканен и кой е отхвърлен от погребението на кралица Елизабет II
Очаква се стотици чуждестранни кралски особи и държавни глави да присъстват на погребението на кралица Елизабет II в Лондон днес - едно от най-големите дипломатически събирания от десетилетия.
В Уестминстърското абатство има място за около 2000 души и се очакват около 500 държавни глави и чуждестранни високопоставени лица и техните партньори, според доклади на BBC и Sky News.
На първото британско държавно погребение от шест десетилетия насам ще присъстват и членове на семейството на кралицата, придворни, общественици и британски политици.
Световни кралски особи
Множество кралски особи от Европа и извън нея потвърдиха присъствието си на погребението на най-дълго управлявалия британски монарх.
Японският император Нарухито и императрица Масако ще присъстват – първото им задгранично пътуване, откакто поеха престола през 2019 г. Посещението бележи отклонение от японската традиция, която рядко вижда императора да присъства на погребения.
Европейските кралски семейства са тясно свързани след векове на смесване на техните кръвни линии, така че няма да е изненада да видите няколко монарси от континента.
Ще присъстват норвежкият крал Харалд V, принц Алберт II от Монако, холандският крал Вилем-Александър, шведският крал Карл XVI Густав и Филип, кралят на Белгийците.
Кралицата на Дания Маргрете II, която отмени поредица от събития за отбелязване на 50-ия си юбилей след смъртта на третата си братовчедка кралица Елизабет, също идва.
Испанският крал Фелипе VI ще бъде там със съпругата си кралица Летисия. Същото ще направи и баща му, бившият крал Хуан Карлос I, който абдикира през 2014 г. и сега живее в самоналожено изгнание в Обединените арабски емирства.
Мохамед бин Салман, престолонаследникът на Саудитска Арабия и неин фактически владетел, е поканен, но все още не е потвърдено дали той ще присъства.
Той трябваше да проведе разговори с британския премиер Лиз Тръс в неделя, въпреки международното възмущение от убийството на журналиста Джамал Хашоги в Турция през 2018 г. от саудитски агенти.
Глобални лидери
Съпругата на украинския президент Володимир Зеленски, Олена, вероятно ще присъства, след като посети ковчега на кралицата в Уестминстър Хол в неделя.
Президентът на САЩ Джо Байдън и съпругата му Джил оглавяват списъка с дипломатически гости и долетяха във Великобритания късно в събота, като също отдадоха почитта си пред ковчега в неделя.
За разлика от някои други лидери, които са били помолени да дойдат в автобуси, организирани от британското правителство, според съобщенията Байдън е получил разрешение да използва своята бронирана президентска лимузина, известна като The Beast.
Френският президент Еманюел Макрон ще присъства, съобщиха от Елисейския дворец, за да покажат „неразрушимата“ връзка с Великобритания и да отдадат почит на „вечната кралица“.
Той също така е сред лидерите, на които е разрешено да използват собствен транспорт, казаха британски служители.
Авторитарните президенти Реджеп Тайип Ердоган от Турция и Жаир Болсонаро от Бразилия също идват.
Китай ще изпрати своя вицепрезидент Ван Кишан по покана на правителството на Обединеното кралство.
Въпреки развода на Великобритания с Европейския съюз, президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и ръководителят на Европейския съвет Шарл Мишел също ще отидат.
Други държавни глави на погребението ще включват президентите Серджо Матарела от Италия, Франк-Валтер Щайнмайер от Германия, Исак Херцог от Израел и Юн Сук Йол от Южна Корея.
В символична стъпка за отдаване на почит към кралицата, чието държавно посещение през 2011 г. в Република Ирландия помогна за излекуване на десетилетия на напрежение около позицията на Северна Ирландия в Обединеното кралство, ще присъства ирландският министър-председател Майкъл Мартин.
Страни от Британската общност
Множество лидери ще дойдат от страни, където кралица Елизабет е била държавен глава. Сред тях са канадският премиер Джъстин Трюдо, австралийският премиер Антъни Албанезе и премиерът на Нова Зеландия Джасинда Ардърн.
Лидери ще дойдат и от други щати в 56-те държави от Британската общност, на която кралица Елизабет беше символична фигура.
Сред тях са президентът на Южна Африка Сирил Рамафоса, премиерът на Бангладеш Шейх Хасина, президентът на Шри Ланка Ранил Викремесингхе и премиерът на Фиджи Франк Байнимарама.
Не са поканени
Поради обтегнати връзки Обединеното кралство избра да покани посланици, а не държавни глави, от няколко държави - Иран, Никарагуа и Северна Корея.
Русия и Беларус са сред малката група нации, изключени напълно след нахлуването на Москва в Украйна.
Руският президент Владимир Путин е под забрана за пътуване до Обединеното кралство поради санкции - той вече каза, че няма да присъства.
Но непоканването на нито един руски представител на погребението на кралицата е „особено богохулство към паметта на Елизабет II“ и „дълбоко неморално“, каза в четвъртък говорителката на външното министерство в Москва.
Русия и Беларус имат посолства в Лондон и техните президенти изпратиха съболезнователни послания на крал Чарлз III.
Други страни без покани са Мианмар, Сирия, Венецуела и управляваният от талибаните Афганистан.