Джамията Хасан II, великият символ на Казабланка

  • Сподели:
Джамията Хасан II, великият символ на Казабланка

Казабланка е онзи град, който не сте знаели, че трябва да посетите, докато не сте стъпили в него. Многократно изместван на второ място от своите съседи Маракеш, Фес, Агадир, Танжер и Есауира, главният икономически и търговски център на Мароко преживява период на растеж, в който туризмът е един от основните участници в уравнението.

Разположена покрай живописната брегова линия на Казабланка, Мароко, джамията Хасан II е великолепно свидетелство за богатото културно наследство и архитектурното майсторство на страната. Завършена през 1993 г., тя е най-голямата джамия в Мароко и седмата по големина в света, като символизира дълбоките ислямски корени на страната и стремежа ѝ към модерност.

Джамията Хасан II е перлата в короната на Казабланка. Самото ѝ посещение би оправдало повече от едно пътуване. Джамията Хасан II е епично архитектурно произведение, в което е повече от възможно да се е проявил синдромът на Стендал. Открита през 1993 г. по време на управлението на Хасан II в чест на бащата на краля, тя е поръчана на студиото на френския архитект Мишел Пинсо и изпълнена от френската фирма Bouygues. По време на работата, продължила около осем години, за създаването на това архитектурно великолепие са били необходими повече от 12 500 работници и над 10 000 от най-добрите занаятчии. Проектът представлява многобройни предизвикателства, както от инженерна гледна точка, така и по отношение на запазването на красотата на сложните конструкции, характерни за ислямската архитектура.

Джамията Хасан II е образцово представяне на мавританския архитектурен стил, украсена със плочки "зелиге", сложни дърворезби и извисяващи се минарета. Джамията има 210-метрово минаре, едно от най-високите в света, което служи като впечатляваща фокусна точка на фона на хоризонта на Казабланка. Светлинният лъч на минарето може да се види на разстояние до 30 км, което символизира напътствие.

Обширната молитвена зала може да побере до 25 000 поклонници, а в двора на джамията могат да се поберат още 80 000 души, което я превръща в неразделно място за общи молитви и събирания. Една от забележителните характеристики на залата е нейният подвижен покрив, който може да се отваря към небето, позволявайки на вярващите да се молят под звездите.

Използването на местни материали допринася за очарованието на джамията; стените ѝ са изработени от уникална смес от мрамор и камък, а сложните мозайки, които украсяват интериора ѝ, са изработени ръчно от квалифицирани занаятчии от различни марокански градове. Резултатът е спиращо дъха съчетание на артистичност и духовност, предназначено да възвисява душата и да осигурява спокойна среда за съзерцание.

Любопитен факт е, че цяло Мароко е дало своя финансов принос за развитието и изграждането на джамията.

Джамията Хасан II не е само религиозен обект; тя се е превърнала в културен и социален фар за гражданите на Казабланка и за посетителите. Тя е символ на модернизацията в Мароко, като представя както богатите исторически традиции на страната, така и нейните стремежи към бъдещето. 

През годините джамията е била домакин на различни културни събития, изложби и лекции. Нейните образователни програми имат за цел да разпространяват информация за принципите на исляма и да насърчават междурелигиозния диалог, като насърчават уважението и разбирателството между различните общности.

За посетителите джамията Хасан II предлага уникална възможност да се докоснат до мароканското гостоприемство и култура. Предлагат се обиколки с екскурзовод, които позволяват на гостите да разгледат художественото и архитектурното великолепие, като същевременно се запознаят с историята и значението на обекта. Джамията е особено красива, когато залязващото слънце хвърля златист оттенък върху величествената ѝ структура, създавайки наистина вълшебна атмосфера.

Това е единствената джамия в Мароко, която може да бъде посетена, без да се изповядва мюсюлманската религия, което я прави уникална.