Учениците на Дечко Узунов в Граници на изкуството
„Граници на изкуството“ е третият проект към програма „Поколения“, който се представя в Художествена галерия „Дечко Узунов“. В опит да се изследват и опознаят по-добре животът, творчеството и преподавателската дейност на именития художник през годините във филиала на СГХГ се представят самостоятелни изложби, посветени на негови ученици. След Калина Тасева и Елза Гоева гостува друг известен художник – Иван Б. Иванов. Той заедно с Иван Бонев, Бойчо Григоров, Стоян Ракаров, Дора Бонева, Светлин Русев и Драган Немцов са сред завършилите през 1959 г. „Живопис“ в ателието на Узунов в Националната художествена академия.
В своето творчество от ранните студентски години до днес Иван Б. Иванов владее добре пресъздаването на натурата, но тя не го вълнува в академичния смисъл на изучаване на формата, а се превръща в повод за композиционни и цветови импровизации. Авторът непрекъснато се опитва да открива нови състояния на материята и духа. Именно чрез темите „Музика“, „Цирк“ и „Абстракция“ художникът успява най-добре да прави тези свои проучвания. Музиката като вид изкуство го пленява. Познанието, техниките, уменията, дисциплината, свързани с нея, развиват и отключват много, както споделя самият той. В желанието да изследва позиции, движение и състояние, Иван Б. Иванов се обръща към акробати, клоуни и фокусници. Всички негови търсения водят към разпадането на познатата форма и превръщането ѝ в геометрични съвкупности. Там, в абстракциите, художникът най-пълноценно изследва баланса, композицията, търси хармонизиране или противопоставяне в цветовете и създава цялостно единство.
Човекът от незапомнени времена във всяка сфера на своята дейност извървява пътя от натурата към символа. Този път е свързан с желанието придобитите знания да бъдат предадени на следващите поколения. Можем да кажем, че Иван Б. Иванов след над половин век творческа дейност е достигнал този момент и ни подсказва, че границите в изкуството и в познаването на живота не съществуват.
В изложбата на Иван Б. Иванов са показани избрани гвашове и акварели от различни периоди. Всички произведения са собственост на автора.