Невидимото изкуство на Лиу Болин
Казвам ви това китайците са голяма работа! След като са измислили хартията, печатането, коприната, хвърчилото, чадъра, сметалото, порцелана, барута, Фън Шуй и куп неща още, си имат още една причина да вирнат кимоната си от гордост, че са голямата работа.
Поводът не е Великата китайска стена, нито пък пандите и бамбука, кунг футо, Конфуций, нито китайския им календар с едър рогат добитък, дракони, плъхове и всякакви влечуги, които между впрочем стават и за манджа според техните традиционни кулинарни вкусове. Всички сме ходили на китайски ресторант и знаем за какво иде реч! Не са и евтините стоки предлагани от тях на Илиянци в София. Не!
Това са необикновените произведения на изкуството на китайския художник Лиу Болин (Liu Bolin). Казвам необикновени, защото ако се вгледате в снимките по-долу ще си кажете "what a fuck"? Споко, дишайте! Не сте за очен лекар (все още)! Проблемът не е и във вашия телевизор, нито в цифровизацията! За декодер и дума да не става!
Просто в снимките има скрит като привидение човек от азиатски произход. Това е самият художник Лиу Болин, а това са неговите ексцентрични творби – симбиоза между изобразително изкуство и пърформънс. Те са истински фурор в изложбените зали по цял свят. Няма призраци, няма измама! Всичко си е 1:1 арт отвсякъде!
За този "номер" не се е сетил и световноизвестният илюзионист Дейвид Копърфилд, който преди години се пробва да събере инак дръпнантите оченца на братята китайци с циркаджиския си трик да премине през Великата китайска стена. Сигурен съм, че пърформънс платната на Болин ще изглеждат като някаква нова мода мусака с годжи бери и за такива изтъкнати интелектуални хедлайнери като Любен Дилов–син, които не са запознати с неговото творчество отблизо!
Лиу е роден в провинция Шандонг в Китай през 1973 г. През 1995 г. завършва арт колеж в родното си място, а през 2001 се дипломира като магистър на Централната академия по изящни изкуства в Пекин. Негови творби са изложени в музеи по целия свят, а последната успешна изложба на новатора авангардист бе от 6 до 22 юли т.г. в престижния "Ели Клайн арт център" в Ню Йорк.
Болин принадлежи към поколението китайски творци, което се пръква на хоризонта в началото на 90-те години, когато Китай се оттърсва от развалините на Културната революция на вожда Мао Цзе Дун и започва да се радва на бърз икономически растеж и относителна политическа стабилност.
От първата му самостоятелна творба, показана в Пекин през 1998 г., получава международно признание. Неговите картини разказват за мястото, което той заема в обществото като творец. Той избира да се слива с околната среда като творец. Поради тази причина неговите "творби" са вдъхновени от похватите на пърформънс изкуството - изкуството на изненадата, на нестандартното.
Работата по една творба на Луи отнема до 10 часа минимум. Той работи с екип от художници, на които дава своите наставления, преди самият той да застине неподвижно, някъде там в градското пространство. Тогава помощниците му започват да го пръскат с аерограф и да го мажат с четки и безвредни бои. Така Болин се "разтваря" символично в средата, в която е поставен и се превръща в невидимия индивид от снимката или симпатичния призрак.
За Болин и екипа му знак, че добре са си свършили работата е тогава, когато хора минават покрай него и не го забелязват изобщо. Подобни опити, с които можем да сравним делото на китайския авангардист са онези намацани с бронз или друга кофти боя живи улични статуи, които сме свикнали да подминаваме по Витошка или някоя друга улица в нашата столица.
Всъщност има конкретна причина за този синдром на "арт криеница", обхванал китайския художник. Това са разрушителните акции на китайското правителство през 2005 г, по чиято заповед с булдозери е разрушено незаконно построеното селище Суо Дзя Чун, където се намират ателиета на 126 китайски художници край Пекин. Сред потърпевшите от вандалската правителствена акция е и самият Лиу. В отговор на непримиримост към това той започва да "се крие" в градските пейзажи на китайската столица под почерка на свои пърформънс творби, за да покаже къде е мястото на съвременния китайски творец.
Освен пърформанс артист, Болин е й блестящ скулптор. За посещението на US президента в Китай, той изработи бюст на Обама, известен като "Горящият Обама", заради пламъците, които излизат от него. Наистина много дръзко и импресионистично си е да драснеш клечката на Барак Обама, но нали ви казвам - "това китайците са нечовеци"!
Снимки: liubolinart.com