Manu Propria - онлайн сборник с разкази и графики
Един стойностен проект от доста време броди из виртуалното пространство и обединява творците в България. Manu Propria (от лат. със собствена ръка, собственоръчно) е онлайн сборник под формата на книга, където поети и писатели споделят идеите и творчеството си с художници и фотографи. Получава се една отлична дълбокоекспресивна магия.
Повече за идеята и проекта научаваме от Олеся Николова - съсъздателят на този сборник за съвременно изкуство.
- Как решихте да стартирате проекта?
- Идеята дойде от книга, която направихме заедно с Андон Георгиев – AndonastY. Книгата представлява разкази с вградени към тях графики. Съвсем скоро ще я споделим с хората. Част от страниците могат да се видят на: Manu Propria.
Проектът Manu Propria стартира като естествено продължение на участието ни в "Нощ на музеите и галериите" през 2014 г. Проектът тогава се казваше "Да нарисуваме книга заедно, да напишем книга заедно".
Екип от илюстратори (Андон Георгиев-Andonasty, Недялко Иванов-Нечо и Светослав Станков) и екип пишещи (Олеся Николова, Веселина Ангелова и Десислава Йорданова) рисувахме и писахме на живо пред хората по зададена от тях тема. Получи се симпатична книга, в която всеки един, който се отзова стана част от нея.
Manu Propria е продължение на този проект. Резултатът от "Да нарисуваме книга заедно, да напишем книга заедно" може да се види на: "Да сътворим книга Заедно".
- Защо това име?
- Manu Propria от латински означава със собствени ръце, собственоръчно. Избрахме това име, вярвайки, че всяко едно произведение, освен че е собственоръчно подписано от автора си, освен че извира от сърцето, въобръжението и таланта, то минава и през ръцете на своя автор.
- Колко души започнахте?
- Двама: Андон Георгиев-Andonasty направи дизайна на проекта, а с останалата част от него се занимава Олеся Николова.
- Колко време ви отне, за да постигнете целта си?
- Година и няколко месеца, не сме ги броили.
- Има ли интерес към изкуството в България?
- Определено да. Периодически получаваме писма от чужбина, в които ни молят да го преведем на английски, тъй като това, което виждат много им харесва, но не разбират за какво става дума. И това ще е следващото продължение на проекта. Идеята на Manu Propria е да се популяризират българското изкуство и таланти.
- Как избирате авторите?
- Напоследък се радвам, че все по-често те ни избират (хората сами се презентират и ми пишат), отколкото аз тях. Иначе всеки талантлив илюстратор, художник, фотограф и писател става част от проекта. Стига, разбира се, да има желание.
- Как съчетавате визуалното изкуство с литературата?
- Опитвам се, доколкото мога да съчетая визията с текст, който да има същото послание и усещане.
- Да очакваме ли Manu Propria и на хартиен носител?
- Надявам се. Не е непосилно, но не е и лесно осъществимо.
- Предстои издаване на четвърта част?
- Предстои публикуване в интернет пространстовото на четвъртата част от онлайн книгата, да. Обемът й вече почти наброява 2000 страници и съвсем естествено ще продължа със събирането на пета част.
Вече са готови първите три части на онлайн книга от проекта:
- Какви са хората, които се интересуват от проекта?
- Най-различни. Хора, тясно свързани с изкуството и такива, които ценят красивия език и визия.
- От какво се впечатляват артистите в Manu Propria?
- В повечето случаи от съчетанието на текста с графиката или фотографията. От начина им на представяне.
- А сега накъде?
- Ще пообиколим градовете в България, за да популяризираме проекта. Докато има хора, които да споделят таланта си, проектът ще продължава.