Най-скъпото легло в света левитира във въздуха
Като се има предвид, че прекарваме около 30 % от живота си заспали, трябва да се погрижим нашият сън да ни осигурява едно свежо начало на деня. В историята има забележително малко иновации и нови технологии, внедрени в областта на производството на легла.
През 2006 г. обаче, след 6-годишни усилия, холандският дизайнер Ян Яап Руисенаарс създава нещо, което светът не е виждал до този момент – „плаващо легло”. Младият учен работи над проекта в сътрудничество с Bakker Magnetics. Необикновеното изделие дебютира на панаира на богаташите в Кортрийк, Белгия и представянето му предизвиква огромен интерес.
”Плаващото легло’’ е истинско предизвикателство за гравитацията. Авторът решава да премахне традиционните крачета и така се освобождава пространството под кревата, от което често сме се страхували като деца. Неговото скъпо произведение се намира върху магнитна възглавница. Матракът е на разстояние около половин метър от пода и може да издържи до 900 кг върху себе си. А за да е сигурно, че скъпата постеля няма да отплува, тя е фиксирана за околните повърхности с четири тънки стоманени въжета. Любопитен е фактът, че поради действието на силните магнити не се препоръчва хората с пейсмейкъри да минават под кревата.
В този случай несъмнено става дума за произведение на изкуството, но както знаем, истински стойностните мебели струват скъпо. Цената на това чудо на техниката е 1,2 млн. евро, а само изработването на прототипа, който е в пет пъти по-малък размер, струва 115 хил. евро. Тази сума със сигурност ще накара дори повечето милионери да се замислят, дали могат да си позволят да спят в левитиращия креват. Американци предлагат доста по-евтин вариант, който струва средно 3000 долара. Тяхното "плаващо легло" прилича на кръгъл хамак, който виси от тавана на множество стоманени въжета и може да се окачи дори на терасата.
Важно е да се отбележи, че тази технология може да се приложи и в други области на обзавеждането на дома. Масичките за кафе, диваните, креслата и японските маси също могат да „полетят’’. Как ли ще чувстваме, ако имаме възможност да хапваме пържени картофки на плаваща маса?