4 места в кухнята, които е препоръчително да не почистваме с препарат за съдове, според експертите

Колкото и да не ви се вярва препаратът за съдове е един от най-често използваните почистващи средства в дома ни. Някои хора дори го смятат за универсален помощник в кухнята, с който могат да се преборят с всичко - от мазни петна до всякакъв вид замърсявания. Тъй като препаратът за съдове е евтин, леснодостъпен и нежен към кожата, той се нарежда на първо място в класацията за най-използвано почистващо средство в кухнята ни.
Едва ли обаче вие сте наясно с това, че той не е предназначен да почиства всичко. Този на пръв поглед безвреден течен почистващ препарат може да причини повече вреди, отколкото ползи, ако се използва на неправилните места. Именно поради тази причина решихме да се посъветваме и с експерти в почистването, които ни разкриха кои повърхности не са подходящи за почистване с този вид препарат за съдове, както и кои препарати са в пъти по-подходящи за използване на тези места в кухнята ни.
Ето и кои са местата, които трябва да избягвате да почиствате с препарат за съдове.
1. Мраморни и гранитни плотове
За да запазите мраморните и гранитните плотове бляскави, просто избягвайте да използвате препарат за съдове, когато ги забърсване, тъй като каменните плотове са порести, препаратът за съдове няма да ги повреди незабавно, но ние трябва да бъдем наясно, че тези повърхности имат способността да натрупват остатъци, които могат да притъпят блясъка им с течение на времето. В този случай експертите препоръчват да си набавим специален препарат за кухненски плот, който е изцяло съобразен с повърхността, която ще третираме, така ще можем да увеличим живота на плотовете в кухнята.
2. Дървени подове
Поради мекия си характер сапунът за съдове често изглежда като безопасен вариант за почистването на дървените ни подове, въпреки това добре се замислете следващия път, в който решите да измиете пода с препарат за съдове, тъй като подовете от твърда дървесина имат деликатен завършек, който препаратът за съдове може да премахне с течение времето, което пък от своя страна може да доведе и до изкривяване, особено ако влагата проникне в дъските. Също така е известно, че препаратът за съдове оставя и неприятни лепкави остатъци върху дървените подове, затова и професионалистите по почистване ни съветват да използваме средство за почистване на дървени подове с неутрално pH.
3. Чугунени тигани
Почистването на чугунените тигани понякога може да се окаже доста сложна задача, тъй като те целенасочено са подправени с масла за да могат да гарантират незалепващото покритие, а при измиването им с препарат за съдове сапунът може бързо да премахне покритието им. Тук специалистите препоръчват да кипнете малко вода в тигана, внимателно да отстраните остатъците от него и след което да го изтъркате с малко каменна сол и да подсушите преди да го приберете на мястото му.
4. Кафемашини
Това е много често срещана грешка, при която повечето от нас смятат, че могат да отстранят котления камък от кафемашината с помощта на малко препарат за съдове, но уви по този начин рискувате да се окажете в ‘’сапунена бъркотия’’, която пък може да повлияе на вкуса на сутрешната ви напитка. Вместо това опитайте да използвате бял оцет за да премахнете котления камък от кафемашината. След което пуснете водата на празно, без да поставяте кафе, за да може хубаво да се изплакне от миризмата на оцет, така вашата кафемашина ще бъде свежа, точно както сутрешната ви чаша кафе.