Tатуировки и пиърсинг – съвети и забрани
Има хора, които са напълно удовлетворени от тялото си, но изключително неудовлетворени от "подобието" им на други тела. Точно такива хора стават фенове на боди модификациите. От баналните татуировки във формата на пеперуда до образа на Якудза на целия гръб, от пиърсинг на пъпа до дупките с голям диаметър, различни "белези" и окачвания, които човек прави в моменти на еуфория и забрава.
Татуировката е древно и определено философско изкуство. Някои татуирани смятат, че татуировките са "празник, който винаги е с теб". В един момент облеклото и обувките се износват с течение на времето и трябва да се изхвърлят.
От друга страна, една и съща фигура на тялото също може с течение на времето да омръзне, така че много от притежателите на татуировки продължават да рисуват тялото си, заемайки все по-голяма и по-голяма площ от него с нови символи. От най-новите тенденции в тази индустрия може да се отбележи появата на бои, видими само при ултравиолетово осветяване (например в нощен клуб).
Забележете, има хора, за които да си правят татуировки е нещо като хоби. Харесва им самият процес на нанасяне. Тялото им е покрита с множество татуировки с разнообразни цветове и рисунки. А има и такива, за които татуировката е мода.
Ако сте от тези хора, тогава не пренебрегвайте следните съвети:
1. Преди всичко, трябва да помислите за здравето си. Не забравяйте, че татуировчикът трябва да работи с ръкавици за еднократна употреба, индивидуална игла (всички опаковки трябва да се отварят пред вас), да се използват стерилни съдове и професионални инструменти.
2. Рисунката трябва да бъде индивидуална. Дори татуировчикът да използва за основа шаблон на стандартна скица, поискайте да направи промени в нея.
3. Внимателно подходете към избора на място за татуировка. Не забравяйте, че тя ще бъде с вас, ако не винаги, то за много дълго време. Тя не трябва да се набива, както във вашите очите, така и на хората около вас, освен това - трябва да предвидите възможност да я скриете под дрехите, ако се налага.
4. Не забравяйте за това, че цветните татуировки изискват периодично обновяване и корекция. И това не зависи от професионализма на татуировчика, просто боите имат свойството да се измиват и обезцветяват.
5. Уточнете всички подробности по грижата за татуировката в първите дни и по-натам във времето.
В последните години много хора станаха привърженици на дупченето на тялото си и кожата - обеци по ушите, устните, носа, на клепачите и езика станаха съпътстващ атрибут при младежите.
Художници, певци, артистични личности дори смятат за неуместно да се появяват пред хората без оригинален пиърсинг. Така постъпват и ексцентричните млади хора, желаещи да се открояват от обкръжението.
Трябва да се има предвид обаче, че тази мода е изключителна опасна. За да се избегнат инфекции, лекарите съветват всеки ден да махате украшенията и внимателно да ги дезинфекцирате. Но дори и това не винаги помага.
Така една прекрасна дама - Лесли Ховелс - е починала в Обединеното кралство от страстното си увлечение по пиърсинга. Тялото й е било украсено от 118 различни предмети, включително 28 халки по клепачите, 13 на ушите, 13 на корема, 20 халки в устните и същия брой по носа, две топчета в езика. Останалите украшения в различни форми и размери равномерно са разпределени по другите части на тялото. Установено е, че причина за смъртта е станала сърдечната инфекция, проникнала в тялото чрез пиърсинг участъците от кожата.
Няколко "НЕ"-та за всички видове пиърсинг:
1. Не използвайте евтини некачествени украшения за първичен пиърсинг.
2. Не сменяйте украшението до пълното зарастване на пробитото място.
3. Не въртете или дърпайте украшението по време на лечебния процес.
4. Не промивайте раната със средства, неподходящи за антисептична обработка.
5. Не използвайте "народни" методи за зарастване на рани: алкохол, водороден прекис, екстракти от билки, бабини съвети и подобни, които ще доведат само до проблеми.
6. Не се къпете в открити водоеми по време на лечебния процес. Задължително почиствайте пробитото място и правете антисептични компреси след къпане.
Противно на твърдението на Цицерон, че "главно задължение на един мъдрец е да не се поддава на външността", повечето хора обръщат внимание, както на своя, така и на външния вид на другите, и му отдават огромно значение. Очевидно не всеки е призван да бъде мъдрец.:)
Човешкият стремеж, особено при жените, е да се коригира това, с което ни е дарила природата - явление съвсем естествено. Въпреки това, трябва да има граница между идеята за "подобряване на външния вид" и психично разстройство, наречено дисморфофобия.
Отклонението се изразява в болезнена убеденост, че имаме физически недостатъци и непреодолимо желание за тяхното отстраняване. Желанието да усъвършенстват своите данни за такива хора приема характер на натрапчиви мисли.
Без да се слагат етикети и обобщава твърде, все пак е добре да си помисли каква е целта на подобни украси по тялото и какво ни подтиква да ги направим.
Прочетете още интересни материали от автора на Himera.eu