Радостта на едно малайско мече, пуснато отново в дивата природа
Малайските (слънчеви) мечки обитават дъждовните и мусонни гори в тропическия пояс на Азия, като се срещат основно в Индонезия, Малайзия и Бирма. Видът е открит в провинция Юнан в Китай през 1972 г., като дължината на тялото на един зрял индивид достига около 120 сантиметра, при средно тегло 50 килограма.
За жалост, този вид азиатска мечка е застрашен от изчезване поради човешката намеса, проявяваща се в изсичане на горите, които слънчевата мечка обитава, както и търговията с екзотични животни.
Именно на такава търговия става жертва това малко слънчево мече, но неговата история е с един истински щастлив край. Неговото име е Кала, като мечето е продадено на малайзиец, който обаче прави добро дело и моментално се свързва с организацията за опазване на слънчевата мечка в Малайзия (BSBCC), за да го предаде в сигурни ръце, далеч от тези на бракониерите. Въпреки краткия си престой извън естествената си среда, мечето вече е било изтощено и недохранено.
Скоро след настаняването си в центъра на BSBCC, Кала бързо се възстановява емоционално и физически, а в края на февруари специалистите от центъра започват да го пускат за кратки разходки в гората, от която е било взето от бракониерите. Резултатът е неизмеримо щастие.
Радостта на Кала е безпрецедентна. Още в момента, в който е пусната в гората, Кала започва да хапе клоните на дърветата, да рови за термити и червеи и да разучава всичко наоколо с истински ентусиазъм и неизчерпаема енергия.
"Кала е всичко, което едно малко мече може да бъде – енергична и любопитна" – казват от BSBCC в своя уебсайт. "Обича да прекарва времето си във въргаляне на земята и хващане на сухи листа и клони, с които да си играе и хапе. Тя става все по-игрива и енергична с всеки изминал ден".
Тези периодични разходки в гората, от която е била взета преди, е с цел да бъде подготвена достатъчно внимателно и ефикасно за скорошното си освобождаване обратно в дивата природа. В момента Кала се учи как да се катери, тъй като слънчевата мечка е дървесен вид. Понеже майката на Кала я няма, тя има навика да атакува игриво обувките на служителите на организацията с малките си зъбки и нокти.
"Истински щастливи сме от факта, че Кала ще получи втори шанс да заживее в дивата природа. Нейните умения се подобряват с всеки изминал ден, което е отличен показател за това, че не е изгубила дори малка част от инстинктите си" – допълват от BSBCC.
Може да видите радостта на Кала в следващите снимки, които показват първите й реакции след пускането й в нейната родна гора на остров Борнео.
Снимки: facebook.com/sunbear.bsbcc