Какво е емоционалната измама и как да разпознаем този болезнен вид изневяра
Склонни сме да смятаме изневярата като сексуална, независимо дали става дума за връзка за една нощ, виртуален секс или продължаваща афера. Но в обвързаните любовни отношения „измамата" не винаги е свързана със сексуална среща, таен флирт или онлайн чат. По принцип става дума за нарушаване на доверието.
Какво е емоционална изневяра?
„Емоционалната изневяра" е особен вид потайна, продължителна близост с някой, който не е вашият основен партньор. Това е човек, който взема едностранно решение да култивира несексуална интимност с някой, различен от техния основен романтичен партньор, по начин, който отслабва или подкопава връзката.
Мнозина виждат този тип връзка като еротичен компонент. Въпреки че често в емоционалната изневяра би могло да има дълбока романтична или еротична енергия, тя може да се случи и без да присъства елемент на романтика или еротика. Има двойки, които се чувстват „емоционално излъгани" от партньорите си, споделящи твърде много с приятели, колеги от работа или дори членове на семейството – хора, с които няма никаква нотка на романтика. Независимо от това, те са го преживели като „емоционална изневяра", защото партньорите им са се ангажирали в неподходящо дълбока, продължителна близост с някой друг по начин, който изключва самите тях.
Тъй като този вид измама изглежда „здравословен" отвън, може да е трудно да се определи.
Появата на интернет и изобилието от начини за свързване с хора по целия свят отвориха броя на наличните канали за различни форми на изневяра, които да се извършват извън първичната връзка.
Мнозина, които култивират този тип близост, го защитават с фрази като: „Те са просто близък приятел" или „Но ти каза, че трябва да се обърна към други хора за подкрепа" или „Те ме слушат, когато си твърде зает". Поради тази причина емоционалната изневяра може да остане незабелязана, докато мълчаливо източва енергия от връзката и оставя вас и партньора ви самотни.
Как да разбера дали някой изневерява емоционално
Един от начините да „диагностицирате" дали вие или вашият партньор участвате в емоционална изневяра е да погледнете въздействието. Външната връзка укрепва или отслабва връзката с партньора ви? Интимността, която имате с някой друг – колега, приятел във Facebook, треньор във фитнес залата или друг – подкрепя ли близостта ви с партньора ви или я подкопава?
Друг начин да прецените дали може да има емоционална изневяра - особено ако вие сте този, който го прави - е да се настроите към това как се чувствате. Този външен човек временно облекчава ли чувството за самота, а после да ви оставя да се чувствате самотни в дългосрочен план? Дали близостта ви с него е нещо, за което копнеете? Имате ли продължително чувство за вина, когато се приберете вкъщи при половинката си?
Примери и признаци за емоционална изневяра
Ето някои често срещани (и не толкова) признаци на емоционална изневяра:
• Вашият партньор предпочита да споделя с друг човек, но не и с вас.
• Те са по-раздразнителни към вас от обикновено.
• Трудно понасят кратки периоди на разочарование, самота или емоционален дискомфорт във вашата връзка.
• Често се обръщат към другия човек за утеха, когато не сте на разположение.
• Изглежда се свързват по-често с другия човек след неразрешени конфликти с вас.
• Увеличават честотата на връзката с външния човек.
• Те дават намеци, че искат да сте повече като другия човек.
• Има обмен на подаръци между тях и другия човек.
• Опитват се да ви попречат да виждате съобщения на техния телефон.
• Те сравняват вашия емоционален капацитет с емоционалния капацитет на външния човек.
• Изглеждат по-откъснати от вас, след като се свържат с външния човек.
• Искат много по-малко секс.
• По време на секс изглеждат дистанцирани духовно от вас.
• Спрели са да изразяват своите нужди.
• Спрели са да общуват с вас по дълбоки проблеми.
• Връзката с другия човек действа като "изход" от връзката с вас.
• Изглежда сякаш са се отказали да се сблъскват и да решават проблеми с вас.
• Използват неподходящи изрази за обич към другия човек, като „обичам те", „липсваш ми", „бебе", „мила", „скъпи" и т.н.
• Минимизират, отричат или се подиграват с оплакванията ви за другия човек.
• Реагират, съдят ви или емоционално се дистанцират от вас, когато поискате да създадате по-силни граници с външния човек.
Нито един елемент в този списък не означава, че партньорът ви емоционално изневерява. Но ако забележите, че няколко елемента в този списък са налични, това може да е знак, че има известна степен на емоционална измама. Може също да означава, че сте спрели да давате приоритет на интимността между вас и партньора ви и е време да се отдадете отново един на друг – да се облегнете на чувствата и уязвимостта си, въпреки страховете или препятствията.
Не бива да използвате обвиненията в „емоционална измама" като начин за оправдаване на принудително, контролиращо или манипулативно поведение спрямо партньора си. Ако вие или вашият партньор имате някакви сериозни притеснения относно динамиката между вас – или ако поведението ви постоянно е нараняващо и/или увреждащо един друг – може да потърсите професионална консултация със семеен терапевт.
Емоционална изневяра срещу приятелство
Каква е разликата между приятелството и емоционалната изневяра? Краткият отговор е, че при приятелствата има различни граници, отколкото при първичната привързаност. Когато романтичният партньор стане приоритет в живота ви, важно е приятелствата да са гъвкави, присъстващи и подкрепящи. Това позволява повече пространство за развитието на връзката ви като основен източник на близост и подкрепа. Зависимостта от романтичен партньор насърчава обвързване, доверие, любов и интимност.