Ревност, съперничество, завист, раздразнение…всички тези негативни чувства могат да бъдат неизменна част от ежедневното общуване на деца ни без значение от тяхната възрастова разлика или пол.
Труден е животът на родителя, когато не знае как да се справи успешно със ситуации, в които любимите му същества не изпитват любов един към друг.
Но как да постигнем хармония в отношенията на децата, без да се превръщаме в постоянен съдия в боксов мач или арбитър в междуличностни войни? Как да покажем на децата, че най-близкият им човек на този свят е именно техният брат или сестра?
Практични съвети за конкретни ситуации дават Адел Фабер и Илейн Мазлиш, автори на книгата "Братя и сестри без вражди". Те предлагат един забавен и по-различен начин, който да ни помогне да си представим какво всъщност изпитват децата ни и как да се поставим на тяхно място.
Авторите обясняват как се чувства по-голямото дете, когато към семейството се присъедини нов член. За да разберем какво се случва в ума и чувствата на нашето дете, трябва просто да си представим как в нашия подреден и устроен свят, в които ние сме центърът, всичко се променя само за един миг.
Ами ако един ден у дома мъжът ни се върне с друга жена и ни каже, че това е новата му втора съпруга, която ще остане в семейството завинаги? Той я обича безусловно, но обича и нас по същия начин.
Той ни убеждава ежедневно, че тя е прекрасна и много сладка, че трябва да й дадем всичките си обувки и бижута ако е недоволна, само защото е отскоро в семейството и все още свиква.
Тя пък от своя страна всячески се възползва от придобитата власт, от протекциите на съпруга и използва всяка възможна минута, за да ни го покаже. Как бихме се почувствали, ако уж сме обичани от мъжа поравно, но всички се занимават изцяло с новодошлата, защото е в лошо настроение или храната не й харесва?
Как да преживеем новината, че понеже вече сме пораснали ще спим в отделна стая, а в топлите прегръдки на любящия ни съпруг ще бъде новата му жена… но той ни обича поравно, забравихте ли? Да. Ревността замъгли съзнанието ви, дори само ако си фантазирате за подобна ситуация.
Ревността може да влоши отношенията на децата ни още от първата им среща и да се задълбочи с израстването им. Ето няколко полезни съвета, които авторите на книгата ни предлагат: