''Оскарите в науката'' бяха връчени на своите лауреати

  • Сподели:
''Оскарите в науката'' бяха връчени на своите лауреати

Тазгодишната церемония се състоя в събота в Barker Hanger в Санта Моника, Калифорния и на нея присъстваха знаменитости, сред които Леонардо ди Каприо, Кристина Агилера, Дрю Баримор, Джесика Честейн, Лили Колинс, Лизо, Гуинет Полтроу, Лайънъл Ричи, Зоуи Салдана, Салма Хайек, Едуард Нортън, Едгар Рамирез, Роб Лоу, Мария Шарапова, Дани Де Вито, Гал Гадот, Джилиан Андерсън, Парис Хилтън, Кейт Хъдсън, Алиша Кийс, Глен Клоуз, Бил Гейтс, Джоди Фостър, Mr. Beast, Джеръми Стронг, Оливия Уайлд. Към тях се присъединиха технологичните лидери Марк Зукърбърг, съоснователят на Google Сергей Брин, Джеф Безос, Бил Гейтс и изпълнителният директор на OpenAI Сам Алтман, както и бизнесменът Рупърт Мърдок.

Джеймс Кордън отново беше водещ на събитието и откри церемонията, като отбеляза неотдавнашния срив на фондовия пазар.

Церемонията по връчването на наградите за пробив, известна още като ''Оскарите на науката'', е основана през 2012 г. от титаните Сергей Брин, Марк Зукърбърг (основател на Facebook), Присила Чан (съосновател на Chan Zuckerberg Initiative), Джулия и Юрий Милнър (технологични инвеститори и филантропи в областта на науката) и Ан Войчицки (съосновател на 23andMe). Наградата Breakthrough Prize отбелязва постиженията във фундаменталната наука - с надеждата да повиши популярността на великите учени в попкултурата, да вдъхнови обществеността и да мотивира повече млади хора да се занимават с наука. 

Вече 13-та година наградите отличават учени и изследователи, които са направили значителен пробив в съответните области, и изпраща победителите у дома с чекове за 3 млн. долара.

Следва пълен списък на победителите.

Награда за пробив в науките за живота

Даниел Д. Дракър, Джоел Хабенер, Йенс Юул Холст, Лотте Бьерре Кнудсен и Светлана Мойсов за откриването и характеризирането на GLP-1 и разкриването на неговата физиология и потенциал за лечение на диабет и затлъстяване.

Алберто Ашерио и Стивън Л. Хаузър - за установяване на ролята на В-клетките при множествената склероза и разработване на лечения, базирани на В-клетките, както и за разкриване на факта, че инфекцията с вируса на Епщайн-Барр е водещият риск за множествена склероза.

Дейвид Р. Лиу, за разработването на базово редактиране и първично редактиране - технологии, които редактират ДНК на живи системи, без да се прекъсва двойната спирала на ДНК, и презаписват сегменти от гени на техните оригинални места, което позволява коригирането или замяната на почти всяка мутация.

Награда за пробив в областта на фундаменталната физика

Сътрудничествата ATLAS, CMS, ALICE и LHCb в Големия адронен колайдер на ЦЕРН за подробни измервания на свойствата на Хигс бозона, потвърждаващи механизма за генериране на маса, нарушаващ симетрията, откриването на нови силно взаимодействащи частици, изучаването на редки процеси и асиметрията между материя и антиматерия, както и изследването на природата на най-къси разстояния и при най-екстремни условия в Големия адронен колайдер на ЦЕРН.

Специална награда за пробив в областта на фундаменталната физика

Герардус 'т Хоофт, за фундаментални прозрения в калибровата теория и стандартния модел.

Награда за пробив в математиката

Денис Гейтсгори, за основополагащи трудове и многобройни пробивни приноси към геометричната програма на Лангландс и нейната квантова версия; по-специално за разработването на подхода на производната алгебрична геометрия и за доказателството на геометричната хипотеза на Лангландс в характеристика 0.

Награда ''Нови хоризонти в математиката''

Евайн Гуин за приноса към конформната вероятност, по-специално за разбирането на LQG метриката.

Джон Пардон, за принос към симплектичната топология и други области на геометрията и топологията.

Сам Раскин, за приноса му към геометричната програма на Лангландс, включително теорията на модела на Уиттакър и доказателството на геометричната хипотеза на Лангландс в характеристика 0.

Награда ''Нови граници'' на Maryam Mirzakhani

Si Ying Lee, за принос към теорията на разновидностите на Shimura.

Раджула Сривастава, за принос в хармоничния анализ и аналитичната теория на числата, включително принос към проблема за броене на рационални точки в близост до гладки многообразия.

Евин Танг, за разработване на класически аналози на квантови алгоритми за машинно обучение и линейна алгебра, както и за постижения в областта на квантовото машинно обучение върху квантови данни.

Награда ''Нови хоризонти във физиката''

Waseem Bakr, за реализирането на квантови газови микроскопи за атоми и молекули, осигуряващи микроскопичен поглед върху корелациите и преноса в силно взаимодействащи квантови системи.

Jeongwan Haah за откриването на кода на Haah, в който се появяват фрактални закони за запазване, както и за други модели, въвеждащи дискретни математически структури във физиката.

Себастиан Хаферт, Ребека Йенсен-Клем и Маайке ван Кутен - за демонстрирането на нови техники за екстремна адаптивна оптика, които ще позволят директно откриване на най-малките екзопланети.