Как „Уембли на Севера” ще промени Манчестър?

Лондон, около 10:00 часа местно време, Манчестър Юнайтед открехна завесата и покани света да погледне към бъдещето. Ръководителите на „червените дяволи” взеха решението да се построи нов стадион с капацитет 100 000 седящи места, който да замени наситения с история 115-годишен Олд Трафорд, като прогнозните разходи ще достигнат 2 милиарда паунда.
Сър Джим Ратклиф прогнозира, че това може да се превърне в „най-великия футболен стадион в света“ и първите проекти показват огромния мащаб на амбицията на Юнайтед. От клуба вярват, че проектът може да бъде завършен в рамките на 5 години, макар изграждането на подобно съоръжение обичайно да отнема два пъти повече време.
Защо нов стадион вместо реконструкция на „Олд Трафорд”?
В последните 12 месеца от Юнайтед дадоха да се разбере, че се разглеждат два варианта. Реконструкция на съществуващия стадион и увеличение на капацитета на близо 80 000 седящи места или изграждането на изцяло нова арена, както и обогатяването на околната среда. Новият стадион ще е близо до сегашния и ще се изгради върху земя, която клубът вече стопанисва, като „Олд Трафорд” ще бъде разрушен. Събарянето обаче вероятно няма да стане веднага, защото отборът ще продължи да играе на него до изграждането на новия.
Преди време бе пусната анкета сред феновете на „червените дяволи”, резултатите от която показват, че над 50% от гласувалите са „за” изграждането на нов стадион, докато около 30% стоят зад идеята Олд Трафорд да бъде реновиран.
Амбицията е новият стадион да бъде изграден под огромен „чадър“ – включващ площад, който е два пъти по-голям от Трафалгар Скуеър. Планът, изготвен от известния британски архитект лорд Норман Фостър, включва и закачлива препратка към известния дъждовен климат на Манчестър. Три гигантски кули, вдъхновени от тризъбеца на “червените дяволи”, доминират в силуета на проекта и фактически поддържат “чадъра” – стъклена и стоманена конструкция, която ще предпазва феновете както вътре, така и извън стадиона. Това би превърнало арената в най-голямото покрито спортно съоръжение в света.
Проектът включва още огромно обгръщащо табло, музей на три нива, ресторанти край канал и мащабно фенско селище. Сър Джим Ратклиф твърди, че това ще запази духа на Олд Трафорд, но ще преобрази преживяването на привържениците само на крачки от сегашния дом на клуба.
Новият стадион, заедно с плана на властите да обновят изцяло района на "Олд Трафорд", трябва да генерира допълнителни приходи за британската икономика в размер на 7,3 милиарда паунда годишно, като ще се създадат допълнително 92 000 работни места. Очаква се съоръжението да приема и 1,8 милиона души повече годишно.
Архитектите, които се захващат с тази задача, са същите, които проектираха новия стадион "Уембли" в Лондон, който отвори врати през 2007 г., както и стадион "Лусаил" в едноименния катарски град, където се игра финалът на Мондиал 2022.
Кой стои зад идеята?
Това до голяма степен е любимият проект на сър Джим Ратклиф, основателят на химическата фирма INEOS. Въпреки че главните планове за преустройство бяха задействани още през 2022 г., пристигането на Ратклиф като акционер в Юнайтед през февруари 2024 г. ускори разговорите за стадиона и доведе до създаването на работната група, председателствана от лорд Себ Коу. Показателно беше, че семейство Глейзър, които заедно все още притежават 71% от Юнайтед, не бяха споменати нито веднъж в дълго изявление, обявяващо плановете.
Колко вероятно ще струва и кой плаща за това?
Това е огромна сума, която засенчва всеки проект за стадион в Обединеното кралство. Домът на Тотнъм Хотспър, открит през 2019 г., възлиза на около 1 милиард паунда и мащабът на плановете на Юнайтед неизбежно ще изисква по-големи инвестиции след нарастващите разходи за суровини през последните пет години. Ранната оценка, много преди строежа да е започнал, е разходите да достигнат, а дори и да надхвърлят 2 милиарда паунда.
Новият Бернабеу е с капацитет до 84 000 и се твърди, че обновяването е струвало 1,51 милиарда паунда според информацията, публикувана в сметките на клуба миналия март.
Юнайтед ще гледа на новия си стадион като на достойна дългосрочна инвестиция, но как точно ще бъде финансиран остава неясно. През миналата година, когато се заговори усилено около идеята за нов стадион се считаше, че клуба може да търси централно финансиране от правителството за изграждането на „Уембли на Севера“, но след това сър Джим Ратклиф потвърди, че Юнайтед ще финансира стадиона, без да иска пари от данъкоплатците.
Главният изпълнителен директор Омар Берада сподели: „Това е много атрактивна инвестиционна възможност, така че сме уверени, че ще намерим начин да финансираме стадиона.“
Немалко привърженици на клуба повдигнаха въпросително вежди откъде ще дойдат средствата за нов стадион, при положение, че в понеделник пред клубната легенда Гари Невил- сър Джим Ратклиф обяви, че Юнайтед е в тежко финансово състояние.
Периодът на строене
Обикновено проект с такъв мащаб отнема 10 години за построяване, но “червените дяволи” са амбицирани да съкратят периода наполовина, за да играят на него още от 2030 година. Как е възможно това?
Планът е да се използва историческия корабен канал на Манчестър, за да транспортират под него предварително направени 160 компонента, обяснява архитектът на проекта лорд Норман Фостър, който освен всичко е и запалянко на Юнайтед.
Началната дата на строежа обаче все още не е определена. „Зависи колко бързо правителството ще започне с програмата за обновяване. Мисля, че искат да действат бързо и да видят напредък още в този мандат“, заяви съсобственикът сър Джим Ратклиф. „Юнайтед е най-обичаният футболен клуб в света и според мен най-големият, и заслужава стадион, който да съответства на неговия статут. По-трудно е да се изгради стадион с капацитет 100 000 места, но мисля, че Обединеното кралство се нуждае от такова знаково съоръжение и Северна Англия е най-доброто място за изграждането му“, казва още той.
Относно ролята на правителството, английския бизнесмен уточнява: „Предишни правителства са подкрепяли редица подобни проекти за обновяване, но основно в Лондон. Имало е няколко по-малки в северната част, но този ще бъде най-големият по рода си там. Ще подкрепим правителствените планове за растеж с нов стадион. Очевидно е, че колкото по-емблематичен и впечатляващ е стадионът, толкова по-успешна ще бъде програмата за обновяване.“
Изграждането на нов стадион има за цел и да се съживи зоната между Trafford Park и Salford Quays. Обогатяванетп на това пространство ще включва място за 17 000 нови жилища, както и възможности за бизнес, търговия на дребно и развлечения, които да обслужват около 1,8 милиона посетители всяка година.
Думите на Сър Алекс Фъргюсън: „Олд Трафорд пази толкова много специални спомени за мен лично, но трябва да бъдем смели и да се възползваме от тази възможност да построим нов дом, подходящ за бъдещето, където може да се създаде нова история.“