Защо трябва да се научим да поемаме отговорност за собствените си грешки
Тежестта на срама, вината, страха и наказанието са тежки, дори възпиращи фактори, които демотивират хората да приемат своите грешки и обикновено те са причината повечето хора да избягват да поемат отговорност за действията си. Необходима е голяма смелост, състрадание и благородство, за да си простите, когато тежестта на действията ви лежи върху съвестта ви.
Приемането и признаването на грешките до някаква степен за вас може да бъде неприятно преживяване, но пък може и да бъде стъпало към успеха, особено ако се борите да достигнете лидерски позиции. Когато сте във връзка с вроденото си чувство за морал, за вас е много по-лесно да разпознаете кога се отклонявате от това, което е правилно. Да се изправиш пред грешките си вместо да избягваш последствията е знак на култура и на етично лидерство, особено на работното ви място, където трябва да поддържате своя имидж и да отговаряте за своите постъпки, ако искате другите хора да ви уважават и да имат респект към вас.
Нашите лични преживявания успяват да ни формират по много различни начини, например за вас е много по-лесно да не правите нещо, след като вече сте наясно, че то ще ви отведе към грешки. Мъдростта, която получавате, както от правенето на грешки, така и от избягването им - може да ви помогне да ръководите или пък вдъхновявате другите да бъдат по-добри и по-мили към себе си.
Когато признаем грешките си ние се учим да размишляваме, да се адаптираме и правим по-разумни избори, затова трябва да се научите да поемате отговорност за действията си и да признавате когато сте сбъркали, защото няма нищо лошо в това човек да помоли за прошка и да продължи напред, чист пред себе си.