Защо нарцисистите са по-склонни да се пристрастят към социалните мрежи 

  • Сподели:
Защо нарцисистите са по-склонни да се пристрастят към социалните мрежи 

Нарцисизъмът е личностна черта характеризираща се със стабилна склонност към егоцентризъм, завишени самооценки и силно желание за внимание и възхищение. Една личностна черта, която е получила значително внимание във връзка с използването на социални медии е нарцисизмът. Хората с нарцистични наклонности често използват социалните медии, като начин да търсят признание, възхищение или някакъв вид уверение, че се справят отлично и че са перфектни. 

Социалните медии са се превърнали в неразделна част от ежедневието, особено за младите хора. Въпреки че тези платформи могат да предлагат социална връзка и забавление, те могат и да доведат до прекомерна или компулсивна употреба, която пречи на личното, социалното и професионалното функциониране. Този модел, известен още като ''проблемно използване на социални медии'', е свързан с различни психологически фактори, включително личностни черти и трудности в емоционалната регулация. 

Социалните мрежи като Instagram, Tik Tok и Facebook, позволяват на потребителите да създават профили, да споделят съдържание и да взаимодействат с други хора онлайн, като тези мрежи служат и като платформа за забавление, себеизразяване, обмен на информация и социална връзка. Прекомерната употреба на тези платформи обаче може да доведе до поведенчески модел, известен още като ''пристрастяване към сайтовете за социални мрежи''. 

Изследванията са идентифицирали два основни вида нарцисизъм – уязвим и грандиозен.
Грандиозният нарцисизъм обикновено са характеризира с увереност, доминация и търсене на внимание, докато уязвимият нарцисизъм, включва – несигурност, чувствителност към критиката и нужда от внимание. И двата вида нарцисизъм са свързани с проблемното използване на социалните медии, но въпреки това основните причини за тази връзка остават неясни. 

''Страхът от пропускане'' е психологическо явление, при което хората започват да се чувстват тревожни, че ще бъдат изключени от някакви преживявания или социални събития и именно този страх ги кара да се вкопчат още по-силно в социалните мрежи. Хората с нарцистични черти може да изпитат повишена нужда да бъдат постоянно свързани и информирани за живота на другите, което води и до компулсивно ангажиране в социалните медии.

Надлъжно проучване на потребителите на сайтове за социални мрежи установява, че почти всички нарцисисти имат симптоми на пристрастяване към сайтовете за социални мрежи. С други думи хората с нарцистични черти са по-склонни да развият проблемни модели на използване на социалните медии. 
Тази форма на пристрастяване обикновено идва в резултат от намалена социална ангажираност в реалния живот, нарушения на съня и влошена професионална производителност. Психологическите фактори, като ниско самочувствие, самота и страх от пропускане могат да допринесат за развитието на тази поведенческа зависимост. Някои невро-изобразяващи изследвания показват, че зависимостта от сайтовете за социални мрежи активира мозъчните вериги за възнаграждение по начини, подобни на други поведенчески зависимости.