Защо е нужно да говорим по-често за своите чувства и емоции

  • Сподели:
Защо е нужно да говорим по-често за своите чувства и емоции

''Често не мислите, че някой ще отговори на вашите нужди и затова, дори не молите за помощ. Вие сте убедени, че трябва да имате силата да се справите сами със събитията и всичко, което може да направите, е да загубите връзка с емоциите си!'' – Луиз Хей

За да можете да подобрите живота си и да балансирате взаимоотношенията си с другите хора, трябва задължително да се научите да говорите с тях за своите чувства, за емоциите, които ви отвеждат в една или пък в друга посока без да се страхувате, че може и да бъдете неразбрани от тях.
Всъщност ''излетите'' навреме емоции могат да променят живота ни и да създадат в нас усещане за облекчение. Затова трябва да спрем да трупаме и да запушваме своите емоционални канали, докато в един даден момент, просто не изригнем от натрупалото се напрежение. Ако има нещо - просто го споделете, без да прикривате своите чувства и да съсипвате здравето си.

''За да се отървем от едно чувство, трябва да го изживеем!'' – Сизар Милан

Независимо от това на какъв етап от живота си се намирате и какви събития са нахлули в него, дали те предизвикват във вас болка, страдание или пък радост, вие трябва да се научите да говорите за своите чувства пред любимите хора, защото само така ще можете да откриете нужната подкрепа или пък ще споделите изживяното щастие. В днешно време става все по-модерно да се затваряме в себе си и да не разкриваме детайли от живота си, дори и пред тези хора, с които делим един покрив, защото сме наплашени от това да не бъдем наранени и по този начин стопираме огромен процент от своите емоции и предимно тези, които трябва задължително да извадим от себе си и които влияят изцяло на благополучието ни. Въпреки това продължаваме да се затваряме в себе си и да потискаме дори и най-възвишените чувства, които трябва да видят бял свят.

Например сме тьжни, защото нещо в живота ни върви назад – е, всеки човек минава през възходи и падения, но още от старите хора знаем, че когато споделяме своите притеснения – ''един споделен проблем бързо се превръща в половин проблем'' и така можем да стопим огромен процент от нервното напрежение, което постоянно трупаме в запас, като само поговорим за емоциите си.

''Отрицателните емоции отравят тялото ни. Науката потвърждава, че поддавайки се на негативните мисли, ние изтощаваме имунната си система и може да се разболеем!'' – Луиз Хей

Дори не е нужно да го правим пред психолог и един добър приятел може да свърши същата работа, но по-хубавото е, че след този разговор ще можем да се почувстваме освободени от своите мисли и тревоги. Същото нещо се отнася и за положителните емоции, които изпитваме, като например – привързаност, обич и желание да се впуснем в дадени отношения. Когато потискаме своите чувства ние всъщност стопираме огромен процент от позитивните събития, които бихме могли да изживеем. Затова е изключително важно да не се страхуваме, да се разкриваме пред другите и да живеем необременени от своите мисли и чувства. 

''Голямата причина да не потискаме чувствата е, че емоционалното отдръпване ни кара да загубим положителните си чувства. Губим способността да чувстваме. Понякога това може да бъде добре дошло облекчение, ако болката стане твърде силна или твърде постоянна, но това не е добър план за живот. Можем да затворим дълбоките си нужди – нуждата си да обичаме и да бъдем обичани – когато затворим емоциите си. Губим способността да се чувстваме близки с хората, иначе известна, като интимност. Губим способността си да се наслаждаваме на приятните неща от живота!'' – Мелъди Бийти