Три признака, че сте в криза на средната възраст

  • Сподели:
Три признака, че сте в криза на средната възраст

Терминът ''криза на средната възраст'' вече се използва от всеки втори човек. Малцина обаче разбират какво всъщност означава това. Как да разпознаем това състояние - ще опитаме да отговорим на всички тези трудни въпроси в статията.

Нашият живот е нещо много сложно, странно, напълно непредвидимо. Първоначално изглеждаме приятели с него, вярваме му, спокойно се носим в неговия поток. Тогава обаче изведнъж нещо се случва и сякаш от нищото имаме чувството, че сме живели целия си живот някак погрешно. Изведнъж започва да ни се струва, че трябва да се стремим към нещо друго, да постигнем нещо друго и да осъзнаем грешните желания. Сякаш от нищото в нас се появява неприятното усещане за пропуснати възможности. Междувременно съвсем наскоро бяхме доста доволни от всичко: стабилна работа, любимо семейство, което винаги ни чака у дома, и близки приятели, които винаги са готови да ни разберат и подкрепят. Изглеждаше, че всичко беше перфектно: съществувахме спокойно и се наслаждавахме на живота.

Откъде обаче дойдоха всички тези съмнения в главата ни? Какво стана? Защо идеята, че животът може да бъде напълно различен, е толкова здраво вкоренен в сърцето ни? Защо вече не можем да се гордеем с постиженията си? 

По правило усещането, че вървим някъде в грешната посока в живота ни идва вече на прилична възраст (30-40 години). Тоест точно когато спасителното младежко безразличие вече спира да действа. Точно в този момент, след като веднъж сме се сблъскали с някакво шокиращо събитие, ние се потапяме в криза на средната възраст и преминаваме през вътрешна преоценка на всичко, което ни се е случило в живота преди проблемната ситуация. Помним нашите цели, желания, сравняваме реалността с нашите очаквания в миналото. Мислим какво друго може да се промени. Понякога такова надценяване е придружено от доста странно поведение. В крайна сметка желанието да променим нещо ще ни тласне към доста импулсивни, емоционални решения. Например, можем да си купим нещо много скъпо, но напълно ненужно и излишно или пък без видима причина да прекъснем отношенията с близките си или просто да променим поведението си до неузнаваемост.

Всъщност е доста лесно да разберете, че нямате психологическо разстройство. За да направите това, трябва да запомните поведението си и да го сравните с трите основни характеристики, присъщи на кризата на средната възраст. Може би първото нещо, което отличава кризата на средната възраст от по-сериозните психологически проблеми, са импулсивните решения и действия, които имат доста силна основа за човек. Тоест, когато стигнем до този труден за себе си период от живота, ние действаме не на принципа ''искам и правя'', а на принципа ''не искам да е така, така че действам''. Каква е разликата тук? Факт е, че във втория вариант действието е насочено към премахване на всяка несправедливост, неприятности или дори страх.

Например, когато сме в криза на средната възраст, често решаваме да се разделим с партньора си или с близките си приятели. Но ние правим това, като правило, изобщо не поради обида, отрицателни емоции или различия в интересите. 

Друг характерен признак на кризата на средната възраст е постоянната сублимация за някои ситуации, случили се в миналото. Да, преживявайки този труден период от живота си, често се чудим дали сме направили всичко правилно преди?

Разбира се, някои действия обикновено ни карат да се съмняваме в този труден въпрос. Затова често, опитвайки се да се уверим, че всичко е наред, ние се потапяме в спомените си и внимателно анализираме всичко, без да изпускаме от поглед и най-малкия детайл. Ние пропиляваме всички събития, които са емоционално значими за нас, отново и отново. Измисляме какво бихме направили в даден момент сега. Като цяло, ние сме ангажирани с факта, че постепенно разрушаваме увереността си в правилността на нашите действия. Освен това, като правило, за нас няма значение колко това или онова действие остава в миналото. Наистина, през този период можем да бъдем еднакво приковани към събития, които са ни се случили някога. 

И накрая, третата характеристика на кризата на средната възраст е общата преоценка на принципите на живота. Както може би вече сте забелязали, когато преминава през този труден етап от живота, човек има склонността да се съмнява буквално във всичко. Често не е сигурен в правилността на действията си. Той често се съмнява, че следва пътя на живота към мястото, където го очаква щастието. И разбира се, често в такова състояние човек мисли за това в какви правила и какъв морал е живял досега. Всяко вярване, всеки принцип се разглежда внимателно и преоценява по време на криза на средната възраст. Затова често се случва, след като е преживял това трудно време, човек коренно да промени живота си и да се проявява в него по съвсем различен начин.