Паузата в една връзка: кога и за колко време трябва да си вземете почивка

  • Сподели:
Паузата в една връзка: кога и за колко време трябва да си вземете почивка

В отношенията между партньорите има моменти, когато разговорите вече не ги водят до никакво приемливо и за двамата решение. Понякога има въпроси, по които просто не е възможно да се постигне съгласие, и диалогът стига до задънена улица. Като правило, препъникамъни могат да бъдат: финансови проблеми, деца, преместване или смяна на работата, въпроси засягащи домакинството на цялото семейство, изневяра и други. Но, разбира се, причината може да е и по-тривиална.

Как да осъзнаете, че вие и вашият партньор се нуждаете от пауза във връзката си
Броят на кавгите се увеличава, напрежението и неудовлетвореността нарастват, което неминуемо води до емоционално отдалечаване на партньорите. Не само че не се чувате един друг, но вече дори не искате да се опитвате да се чуете. В такива случаи двойката може да реши да направи пауза, за да ''забави темпото'' и да преосмисли връзката си.

Как да определите колко време е необходимо за пауза
Това е индивидуален въпрос: три седмици са достатъчни за някои хора, месец - за други, а трети се нуждаят от повече време за размисъл. Изборът зависи от вас, но е изключително важно да обсъдите времето на паузата предварително, за да избегнете несигурността, която плаши хората. Това от своя страна може да доведе до допълнителни конфликти.

Как да започнете разговора за пауза
В оптималния случай го направете лице в лице, като предварително сте избрали най-удобното място и време и за двама ви. За разлика от писането на съобщения, при които реакциите могат да бъдат изтълкувани погрешно, срещите лице в лице ви позволяват да видите дълбочината на ангажираността и опита на човека. Основният принцип е честността. Инициаторът на паузата трябва открито да говори за необходимостта от нея. Важно е да се изясни защо е необходима паузата, какво точно трябва да преосмисли партньорът и какво е довело до това решение. А също и да посочи, че паузата е преди всичко възможност да излезе от ситуацията и да разбере чувствата си, да разбере до какво иска да стигне във връзката, а не опит да отложи неизбежната раздяла.

Важно е да бъдете честни не само с партньора си, но и със себе си, така че още преди разговора да разберете дали наистина искате да продължите напред във връзката. Понякога паузата се предлага да се вземе от страха да се завърши едно очевидно нежизнеспособно партньорство. Ако не знаете дали искате да се опитате да спасите връзката и да бъдете заедно, това е, което трябва да кажете.

Какво да правите по време на пауза във връзката
Паузата често дава възможност за по-дълбоко разбиране на вашите нужди и тревоги, които е трудно да осъзнаете в суматохата на живота. Когато вътре в нас има много тревоги и неизказани емоции, отношенията се разгорещяват и е трудно да ги оценим трезво. Важно е да определите до какво искате да стигне връзката ви след паузата. Трябва да извлечете максимална полза от този период. По време на паузата е полезно да се занимавате с хобита, спорт, да развивате себе си, да изучавате нуждите и желанията си. А също и да проведете честен вътрешен диалог, който помага да видите всички аспекти на връзката - подходящи и желани, даващи удовлетворение и безцелно отнемащи силите ви. Да разберете какво точно ''работи'' лично за вас и какво не.

Какво трябва да обсъдите с партньора си, преди да си вземете ''тайм аут''
За времето на паузата трябва да вземете решение за състоянието на връзката ви. Ще ви бъде ли позволено да се срещате с други хора в интимен план? Ще имате ли някакъв контакт с партньора си по време на паузата или не? Как ще разпознаете, че паузата във връзката ви е приключила? Къде и кога ще се срещнете, за да обсъдите резултата от нея? Ще записвате ли по някакъв специален начин емоциите и чувствата си, които сте преживели по време на периода на раздяла, за да ги споделите с партньора си по-късно?

Тези определени параметри са необходими, за да се преживее по-лесно, по-ясно и по-комфортно временната раздяла.

Друг много важен нюанс: когато връзката се поставя на пауза, двамата партньори трябва да стигнат до това решение единодушно. Ако единият от двамата не е съгласен с предложението на другия, който иска да преустанови общуването, ще настъпи дисонанс. Принуден (дори временно) да се съгласи на раздяла, този, който първоначално не го е искал, няма да може да оползотвори добре това време, тъй като само ще натрупа обида, неудовлетвореност и раздразнителност, което в крайна сметка ще доведе до нов конфликт. Ключовото нещо в паузата е да я прекарате, като се съобразявате с това, което бихте искали да получите от този период. И колкото по-честно се обсъжда това, толкова по-продуктивна ще бъде паузата за връзката.

Кога е добре да излезете от паузата
Не забравяйте, че паузата може да бъде само временна мярка, но понякога тя става непоносима дори за нейния инициатор и единственото решение изглежда е или пълно прекъсване, или спешно възстановяване на връзката.

Не прибързвайте с вземането на решение. Преди да излезете от паузата, трябва да прецените всички плюсове и минуси, да направите равносметка не само на положителните и отрицателните качества на партньора, на плюсовете и минусите на съвместното ви съжителство, но и да се вслушате в сърцето си.