Няколко начина да овладеем страховете си и да се справим с фобиите

  • Сподели:
Няколко начина да овладеем страховете си и да се справим с фобиите

Страхът е човешка реакция, която е жизнено важна за нашето оцеляване, всъщност тя ни помага да реагираме при извънредни стресови или опасни ситуации, в тези моменти, в които биваме атакувани по някакъв неочакван от нас начин. Страховете ни могат да се появяват и при ежедневни не застрашаващи живота събития, като например интервюта за работа, изпити, среща с нови хора или пък публично говорене. Страхът е естествена реакция, която в повечето случаи ни поставя под голямо напрежение. Безпокойството може да продължи за много кратко време и след това да отшуми, когато опасността премине, но може и да продължи много по-дълго от очакването, като се превърне във вредна фобия, нарушаваща качеството ни на живот. 

Продължителното безпокойството може да се отрази негативно върху способността ни да се концентрираме, върху качеството на съня ни, както и върху храненето. Честото безпокойство ни пречи да направим тези неща, които силно искаме. За човек преминаващ през подобни състояния е изключително трудно да се отърси и да прекъсне този омагьосан цикъл, въпреки това има няколко метода, които ще ни помогнат да контролираме тези свои емоции и ще ни вдъхнат смелост да се преборим със страховете си.

Като за начало, първото, което трябва да направим е да се запитаме каква точно е причината да изпитваме този страх: дали нашият страх е основателен, например ако той е от пожари и земетресения - този страх има за цел да ни предпази, но ако е от маловажни неща, които не заплашват директно живота и здравето ни, трябва да се замислим над това и да се постараем да го изчистим от съзнанието си. Когато страхът продължава да обзема ума ни във времето, той бързо се превръща в безпокойство, което пък от своя страна поражда различни видове психически атаки и напрежение в нас.
Тревожността пък от своя страна е чувство породено от бъдещите събития не от това, което преживяваме в момента, като тя е изцяло свързана с продължителния страх, който изпитваме. 

Когато човек се страхува от нещо неговото тяло и ум започват да работят много по-бързо – сърцето му се ускорява, ръцете се разтреперват, а през главата му преминават хиляди всевъзможни сценарии, които допълнително подсилват тревожността му. Затова е много важно ако искаме да съхраним своето психическо здраве, да се отървем от всички свои неадекватни и безпричинни страхове, които объркват живота ни.
Емоциите, които преживяваме в момент на страх, обикновено имат за цел да ни подготвят за някаква извънредна ситуация и именно това е главната причина сърцето ни да започне да бие по-силно, а умът ни да се съсредоточи върху това нещо, което тялото ни възприема като заплаха.

Има няколко начина, които ще ни помогнат да се справим със страховете си, като първият от тях е след като сме разбрали вече дали страхът ни основателен или пък не е, да се замислим какви вреди нанася върху живота ни ,след което да се опитаме да омаловажим този страх, като не му даваме сцена, на която да се развива. Колкото по-малко мислим за страховете си, толкова по-рядко те ще започнат да се появяват. За да загуби силата си над нас страхът трябва да бъде омаловажен и разнищен, като изчистването може да се случи, чрез прякото сблъскване с онова, което ни тревожи, например ако се страхуваме да се качваме на асансьор можем да помолим някой свой близък да се качи с нас, след което да си повторим 10 пъти наум, че сме много по-силни от нашите страхове, както и че те вече нямат контрол над нас.