Какво представлява синдромът на самозванеца и как можем да го преодолеем

  • Сподели:
Какво представлява синдромът на самозванеца и как можем да го преодолеем

Синдромът на самозванеца е психологически феномен, който описва хората, които са неспособни да създадат свое собствено мнение и да погледнат реално на събитията около себе си. В повечето случаи тези хора са способни да омаловажат своите постижения и да обрисуват в главата си една изключително нереална картина, в която другите хора са издигнати на пиедестал, тъй като според тях, тези хора не са способни на грешки и провали. 

В случаите, когато компетентността започне да надхвърля увереността в някои области на нашата работа, започваме да губим реална представа, затова какви сме всъщност и какви са нашите постижения. Това хронично състояние може да ви накара да се чувствате изключително изтощени, тъй като в главата ви постоянно се появява един силно критичен глас, който ви казва, че не можете да се справите с нищо и че сте недостойни. Този глас може да ви попречи да постигнете нещо по-голямо в живота си. 

Проучванията показват, че повече от половината хора в целия свят изпитват измамни мисли, които потискат самочувствието им и пречат на развитието им. Обикновено повечето от тях са - хора с големи постижения, жени, както и хора от малцинствата. Хората които се чувстват като измамници в кариерата си, обикновено развиват този силен синдром, който им пречи да си дадат правилна самооценка на постиженията. Попаднали веднъж в капана на самозванеца, тези хора започват да търсят варианти, чрез които да изпъкнат, като половината от тях влизат в различни роли, в които е по-вероятно другите хора да ги забележат, а останалата половина просто не спират да се самосъжаляват, омаловажавайки качествата си.

Синдромът на самозванеца може да бъде контрапродуктивен, нездравословен и самосаботиращ, въпреки това усещането, че може би сме измамници може да ни накара да преосмислим други важни аспекти от живота си и да ни помогне да се доберем до лидерските позиции. 

Ето и нашите съвети, които биха ви помогнали да се справите с този синдром.

Това да сте от двете страни на крайностите за вас може да бъде разрушително, затова е много важно да откриете най-доброто място между арогантността и неувереността в себе си, за да постигнете някакъв баланс. Ако често се укорявате, че не сте достатъчно добър, съдите се прекалено строго и не спирате да бъдете самокритични, трябва да предприемете веднага някакви мерки, за да изчистите тази своя вредна нагласа и да продължите пътя си напред без излишните емоционални тежести да ви спъват.  

На второ място, трябва да започнете да разпознавате измамните мисли, които са полезни и тези, които ви вредят, например при полезните мисли ще усетите силен тласък и желание за самоусъвършенстване, докато при вредните и нездравословните - ще почувствате как те не спират да ви саботират.