Какво представлява синдромът на ''препускащите мисли'' и как да ги овладеем

Когато прескачащите мисли започнат да се движат последователно, не е изключено да завършат с най-лошия сценарии, като в този случай човек може да ги чуе като глас, който не може да пренебрегне или пък като фонов шум в мозъка. Обикновено психолозите описват препускащите мисли, като мисли, които идват бързо, една след друга и които могат да се отнасят, както до един определен момент, така и до различни. Препускащите мисли могат да повлияят на способността на човек да спи нормално или да се съсредоточи върху дадена тема.
Има няколко метода, които помагат на човек да управлява това състояние, например, стъпки като дълбоко дишане, упражнения и техники за отвличане на вниманието могат да ни бъдат от голяма полза при съсредоточаването и изчистването на безполезните мисли. При хронични случаи обаче може да са необходими лекарства и психотерапия.
На какво се дължат тревожните мисли?
Безпокойство
Хроничен стрес
Употреба на наркотици
Депресия
Някои лекарства отпускани с рецепта
Инсулт
Множествена склероза
Черепно мозъчна травма
Посттравматично стресово разстройство
Препускащите мисли също така могат да сигнализират за началото на психоза.
Кога се отключват подобен тип мисли?
За някои хора препускащите мисли произтичат от нещо, което не се е случило и може никога да не се случи. Други пък се фокусират върху неща, случили се в миналото, които не могат да променят. За да се справим по-бързо с този тип затормозяващи мисли, можем просто да се съсредоточим върху това, което се случва сега и да си кажем ''няма да се тревожа за миналото или бъдещето, ще се съсредоточа върху това, което мога да контролирам!''
Няколко начина за справяне с препускащите и объркващи съзнанието мисли
1. Поемете си дълбоко въздух
Естествената паническа реакция на тялото е да ускори сърдечната дейност и дишането, като това може да се случи точно в тези моменти, в които умът ни започне да препуска. Когато обаче си поемем дълбоко и бавно въздух можем да намалим реакцията на тялото и да насърчим усещането за спокойствие.
2. Стратегия за справяне
Вдишайте бавно, докато броите до пет, след което задръжте дъха си за няколко секунди и издишайте, докато броите отново до пет.
Човек може да практикува дълбоко дишане по всяко време без никакво специализирано обучение.
3. Противодействие
В момент, в който съзнанието ни е обсебено от тревожни мисли, можем да се опитаме да противодействаме на това състояние, като си повтаряме, че този лош сценарий няма да се случи или пък директно да променим мисълта си в друга посока.
4. Мантри за справяне с тревожността
Мантрите позволяват на ума ни да се съсредоточи върху една положителна или окуражаваща мисъл, отклонявайки го от препускащите мисли.