Как да се справим с провокаторите в живота ни
Не винаги имаме възможност да се срещаме само с хора, които излъчват позитивизъм и които излъчват спокойствие и желание да ни опознаят. Все по-често се налага да се справяме с личности, които търсят някаква реализация или пък сцена на наш гръб, чрез своите злобни провокации.
Не е лесна задача човек просто да замълчи в подобен момент, в който получава злонамерени атаки от отсрещната страна, а вътре в него всичко бушува, но ако се подадем, дори и за момент на гнева си, рискуваме да изпаднем в излишен режим оправдания.
Провокаторът обикновено се опитва да подстрекава другите хора към дадено действие или пък думи, целящи по някакъв начин да извадят на показ неща за друг човек, които могат да го засегнат и наранят. В много от случаите провокаторите дори не осъзнават, че нараняват околните, чрез поведението си и така търсейки моментна слава успяват да преминат границата на допустимото и да наскърбят някой, който усещат, че може би е психически по-слаб от тях. Понякога тези провокации могат да преминат тънката линия на нормалността и да се приближат по-близо до оскърблението и болката, като обикновено провокиращият търси различни остроумни начини, чрез които да застане в центъра на прожекторите без дори да осъзнава, че част от думите и шегите му могат да подействат изключително нараняващо и оскърбително на тези, към които е насочена провокацията.
Провокаторите са около нас и можем да ги отрием в лицето на нашите колеги, началници, близки и познати; всъщност можем да ги познаем по това, че тези хора винаги се нуждаят от публика, за да могат да изпъкнат със своите ''шеги''. За тях е важно другите да чуят онези остроумни реплики, с които могат изпъкнат, в противен случай те просто продължават да търсят тяхното внимание по различни, но отново неприемливи начини.
Има два варианта, по които можем да отвърнем на удара така, че да не разпалваме излишни конфликти и да не нажежаваме обстановката. Единият е просто да се включим в нея, като върнем провокацията с някоя допълнителна шега, а другият е да я игнорираме, но същевременно да покажем, че не ни е станало особено приятно от тази ситуация. Все по-често в опитите си да изпъкнат пред другите някои хора използват провокациите като трамплин към известността и по-бързото вписване в колектива, като реално не осъзнават какви поражения тя може да нанесе на техните жертви. Няма нищо лошо в това да разкажем някоя смешна случка свързана с човека до нас, но тук идва и тънката граница, която е препоръчително да не преминаваме, ако не искаме да оскърбим този човек и тя се крие в начина, по който представяме нещата, както и в пикантните подробности, които следва да спестим на другите.
Всяка провокация има за цел да предизвика вниманието на другия, като го постави в неловка ситуация, именно поради тази причина е много важно да знаем как да постъпим в подобен момент и как да съхраним доброто си реноме пред останалите.
Ако решим да отвърнем с гняв и отмъщение на дадена провокация няма да постигнем нищо съществено, тъй като само ще разпалим духовете и ще предизвикаме един никому ненужен скандал; затова най-добрият начин е да отвърнем на удара, като се посмеем на шегата или пък извадим някоя пикантна подробност свързана с живота на провокатора.