Как да се справим с отрицателното въздействие на токсичния бивш партньор?

  • Сподели:
Как да се справим с отрицателното въздействие на токсичния бивш партньор?

Ако скоро сте приключили една силно болезнена връзка, от която все още се опитвате да се отърсите и да намерите изхода, но токсичният ви бивш не спира да ви преследва и продължава да упражнява емоционален и психологически натиск над вас, има няколко основни стъпки, към които трябва да преминете, за да можете да се излекувате и да продължите свободни пътя си напред. 

Все по-често психолозите се сблъскват с жени попаднали в подобни ситуации, които години наред се мъчат да излязат от омагьосания кръг на старата връзка и да продължат с живота си. Всъщност според специалистите има няколко основни стъпки, които трябва задължително да извървим, ако искаме завинаги да се отървем от токсичния бивш партньор. Днес решихме да ви разкрием как по-бързо можете да се отърсите от този ад и да бъдете щастливи.

Прочетете нашите съвети към вас, ако и вие се опитвате да продължите напред, но бившият ви продължава да упражнява тормоз над вас.

Първа стъпка - поемете контрола
Ако скоро сте приключили с някаква тежка връзка и все още не успявате да се откъснете от бившия си партньор, който има токсично поведение, това преживяване може да се окаже много трудно и болезнено и да повлияе на психическото ви здраве, като затрудни пътя ви напред. В този момент е много важно да осъзнаете, че разполагате с нужната енергия да поемете контрола над живота и благосъстоянието си, затова не трябва да се предавате пред страховете, а да потърсите силата в себе си.

Втора стъпка - поставянето на граници
Според съветите на психолозите втората стъпка, след като вече сме приключили с токсичните отношения, е, да поставим нужните граници, като покажем на бившия си, че вече няма да толерираме подобно поведение. Поставянето на граници е свързано с това да намалим и дори изключим контактите си с този човек, като например – комуникация очи в очи, виртуално общуване и всички варианти за обменяне на информация свързана с личния ни живот Единствено в случаите, в които са намесени и деца можем да обсъждаме важни детайли свързани с тяхното израстване, образование и потребности, като психолозите препоръчват това да се случва винаги в компанията на някой близък човек, който може да ни окаже емоционална подкрепа. Поставете ясни граници за това какъв вид комуникация и поведение са приемливи за вас. Откъсването е много важно за нашето излекуване и дори това да ви се струва много трудно, защото може би все още чувствате, че държите на този човек, за вас самите е важно да го направите, ако искате по-скоро да се отърсите от стреса и да прегърнете спокойствието. Не забравяйте, че независимо от това дали става дума за постоянно изпращане на съобщения, манипулации или дори физическо насилие, ефектите от токсичния бивш могат да бъдат пагубни за психическото ви здраве, затова е много важно да вземете навременни мерки, за да може да се предпазите в бъдеще време. 

Трета стъпка - потърсете подкрепа
Когато приключваме токсична връзка е важно да намерим хора, с които да поговорим и на които да споделим притесненията си. Можем да направим третата стъпка, като просто се консултираме с психолог, споделим с приятели или пък се обърнем към група за подкрепа, състояща се от хора, които вече са преминали през нашите проблеми. Наличието на общност за подкрепа може да ни помогне да се преборим с чувствата си, като си осигурим нужното насърчение и мотивация, за да можем по-бързо да продължим напред без да се вкопчваме в миналото и без да изпадаме в тежки депресии. 

Четвърта стъпка – погрижете се за себе си
Важно е да не забравяте да се погрижите за себе си, като това може да включва – намиране на здравословни начини, чрез които да се справите със стреса, както и ангажиране с дейности, които ви носят радост и удовлетворение. Не забравяйте, че лечението отнема време и е важно да сте търпеливи и добри към себе си, докато преминавате през този етап от живота си. Токсичните взаимоотношения могат да бъдат невероятно трудни за напускане и според психолозите има някаква основателна причини това да е така, като  една от тях е, че токсичните връзки често включват манипулации и промиване на мозъка, които допълнително могат да затруднят жертвата да види ясно ситуацията, в която е попаднала.

Насилникът може да използва различни тактики върху партньора си, като например – прехвърляне на вина, емоционална манипулация и контрол над другия човек. Тези техники обикновено са насочени към това да попречат на жертвата да види ясно реалността и да осъзнае, че е попаднала в капана на токсичната връзка. Друга причина, поради която напускането на токсична връзка може да бъде трудно преживяване, е емоционалната и психологическа привързаност към насилника, която обикновено се развива с течение на времето. Хората в токсични връзки често стават емоционално зависими от своя насилник и могат да изпитват чувства  на страх, вина или срам, когато обмислят варианта да го напуснат. Тази емоционална зависимост може да затрудни жертвата да направи първата крачка към изцелението, дори когато вече знае, че връзката е вредна и отнема нейната свобода и щастие.