Как да се справим с конфликтните ситуации в семейството
Не винаги нещата у дома могат да вървят само по мед и масло, понякога различните характери и възрастови групи попадат в сложни конфронтации, които в огромен процент от случаите биват породени от битовизми. Ако много често ставате свидетел на задълбочени и натоварващи спорове в своето семейство и се чудите как бихте могли да потушите конфликта и да възвърнете хармонията, ние ще ви дадем няколко полезни съвета.
Как се отразяват конфликтите върху най-малките членове на семейството и до каква степен увреждат емоционалното ни състояние?
Дребните конфликти между членовете на семейството са нещо нормално, като обикновено те успяват да се разрешат сами с помощта на конструктивни диалози. Специалистите съветват, че донякъде те могат да бъдат много продуктивни и полезни, особено за изчистването на отрицателните емоции и подобряването на обстановката, тъй като когато успеем да обсъдим даден проблем на момента, той моментално смалява размерите си, докато ако го оставим да нараства във времето - ние му даваме възможността да се превърне в един непреодолим конфликт. Затова е много важно, когато някой от членовете на вашето семейство има да ви съобщи нещо важно, просто да седнете на масата и да обсъдите търканията, преди те да са прераснали във враждебни емоции.
В някои случаи конфликтите могат да придобият значителни размери и да прераснат в негодувание и токсични модели на семейните отношения, които могат да бъдат траен източник на разочарования и разкъсат здравите връзки в семейството. Трудните семейни отношения могат да бъдат в различни форми, като например прекалено властна майка, избухлив баща, изнервен тийнейджър, досадна свекърва или пък ревностни брат или сестра. Понякога колкото и да ни се иска да променим нещата не можем сами да открием изход от тази безизходица, която ни кара да се чувстваме като в капан - семеен капан на взаимоотношенията. В тези неприятни моменти повечето хора започват да се обвиняват и да търсят вината в себе си, като дори и не подозират, че общуването е двустранен процес, в който и двамата събеседници носят вина за думите, които изричат.
Психолози са на мнение, че дългосрочните семейни конфликти могат да причинят огромни психологически травми на децата или казано иначе да деформират емоционалността им, затова всички членове на семейството трябва да бъдат запознати с последствията от тяхното поведение, както и начина, по който техните думи могат един ден да се отразят пагубно върху психиката на най-малките.
Семейните конфликти могат да имат пагубно въздействие и върху нас, като ни причинят мащабни психологически травми. Според специалисти човекът, който живее в напрегната и нездравословна семейна среда много често има някакви проблеми в работата, свързани с невъзможността му да ръководи правилно своите емоции или пък прекаленото много грешки, които са вследствие на потиснатия гняв. Скандалите у дома могат да повлияят на нашата самооценка, на мотивацията ни, на желанието ни да се развиваме, дори и на избора ни на бъдещ партньор, затова е много важно да се погрижим за добрите семейни връзки, като създадем една много по-комфортна семейна среда около себе си.
Ето и как можете да противодействате на семейните сблъсъци и да възстановите отново баланса вкъщи:
Поставете ясни граници
Определете ясни граници, с които всички членове на семейството да бъдат запознати. Тези граници могат да бъдат поставени, когато някой член от семейството постоянно ви иска пари назаем или пък използва вещите ви без да е потърсил предварителното ви съгласие. Покажете, че не одобрявате подобно поведение, като седнете на масата и споделите нещата, които ви дразнят. Начертайте ясни граници и им подскажете, че настъпва промяна.
Подгответе писмен договор
Можете да подготвите заедно с другите членове на семейство писмен договор, който включва забрана за недостойно и токсично поведение, което включва и разбира се, наказание – за големите то може да бъде под формата на поставяне на монети в буркан всеки път, когато превишат правата си или пък повишат тон на някой друг член на семейството; за малките то може да включва отнемане на важна за тях вещ или пък игра. В този писмен договор можете да включите и разпределението на финансите на различните членове от семейството, за да си спестите бъдещи конфликти свързани с това, че някое от децата е получило повече пари за джобни и забавления, а другото е останало ощетено.
Напишете на лист график, който да включва домакинските задължения
Едни от най-честите причини, поради които повечето семейства се карат са свързани с домакинските задължения, които включват подръжката на дома, плащането на сметките, прането, подредбата, пазаруването и готвенето. Когато всички тези задачи биват стоварени върху раменете само на един човек, той рано или късно започва да се чувства изключително уморен и нещастен, а именно тогава на преден план започват да излизат всички онези емоции, които той се е опитал да спести до момента. Затова ако искате да не ставате свидетел на подобни битови спорове, изгответе предварителен график, който да включва всяко едно домакинско задължение, след което с цветни маркери напишете и имената на членовете от вашето семейство и ги разпределите по дни. Така всеки от тях ще може да поеме част от тази битова тежест, която определено е непоносима само за един човек.