Как да се научим да практикуваме обич към себе си и да повишим самоувереността си

Колкото и странно да ви звучи, самолюбието всъщност е загриженост към нашето собствено благополучие и то може да изглежда различно за всеки, така, че е важно да се основава на това, което ни кара да се чувстваме уважавани и ценени.
Някои критици смятат, че любовта към себе си е модерна концепция и е чисто самодоволство, тъй като те разглеждат самолюбието, като прекомерно фокусиране върху себе си подобно на нарцисизъм. Но любовта към нас определено е нещо по-различно и не е свързано, нито с превъзнасяне, нито пък с високо его. Тя означава да се грижим за собствените си нужди и да осъзнаем, че имаме стойност.
За да се чувствате свободни и щастливи трябва да превърнете грижата към себе си в ежедневна практика, в която да се обръщате към себе си и да се отнасяте към чувствата си, така както се отнасяте към тези на любимите си хора.
Ето как да включите любовта към себе си в начина си на живот.
Редовни упражнения
Редовните упражнения имат положителен ефект върху цялостното ви здраве, тъй като намаляват кортизола - хормона на стреса в тялото ни. Затова и не забравяйте да си дадете време да се грижите за себе си и да го цените. Опитайте се да говорите с терапевт, чрез онлайн терапия или да се обърнете към приложение, ако имате нужда от насоки.
Прегърнете самосъстраданието
Когато признавате грешките си и приемете несъвършенствата си с доброта и без осъждане, вие проявявате самосъстрадание, а то е чувство на доброта към себе си, а не осъждане, срам и критика.
Избягвайте самосравняването
Когато ревнуваме от повишението на приятелите си или чувстваме, че ни липсва нещо, защото сме качили 5 килограма, докато съседът ни е в отлична форма е трудно да не се чувстваме потиснати. Социалните сравнения могат да причинят стрес, докато сравнението и конкуренцията могат да ни мотивират по начини, които са полезни за нас, а не вредни. В повечето случаи те ни омаловажават, причинявайки ни стрес, вина, срам и тревожност.
Поставете граници за да защитите спокойствието си
Определянето на граници помага за управлението на стреса, затова понякога се налага да кажете ''не'' на работа или на семейството за да запазите енергията си. Едностранните взаимоотношения имат неравномерно разпределение на енергията, замислеността и контрола. Затова осъзнайте нуждата си и отделете време да се замислите за себе си, като поставите граници.
Простете си
Култивирайте начини да спрете самоомразата под каквото и да е форма. Простете си за миналите грешки и намерете начини да се излекувате. За да включите любовта към себе си в ежедневието си - не размишлявайте върху грешки и съжаления. Вместо да се обвинявате за неща, които вероятно са били извън вашия контрол, се обърнете към прошката. В скорошно проучване е установено че по-голямата прошка е свързана с по-малко стрес и намаляване на проблемите с психическото здраве.
Обградете се с подкрепящи и любящи хора
Социалната подкрепа е жизненоважна, затова се свържете със своите роднини или инвестирайте във взаимоотношения с приятели и близки хора. Целта е да се укрепите със здравословни взаимодействия и хора, които вярват във вас и ви подкрепят да станете повече от това, което сте и искате да бъдете, а не по-малко.