Детски страхове – причини за възникването им и методи за справяне

  • Сподели:
Детски страхове – причини за възникването им и методи за справяне

Ако се питате дали детските страхове са опасни, както и от какво се отключват, дали са естествена защитна реакция или пък просто една възможност за ориентация и приспособяване към околната среда, ние ще ви разкрием няколко основни причини за развитието им, както и ефективни методи за преодоляването им.

Дори при новороденото бебе може да се забележи страх от изгубване на равновесието или опората на тялото, както и от откриването на непознатото и неочакваното, тъй като нуждата от безопасност и сигурност е една от главните човешки потребности. Малкото дете я получава при общуването си с възрастните, като първата подкрепа то открива в майка си, тъй като тя е човекът, който задоволява биологичните му нужди. 
Обикновено състоянията на безпокойство, несигурност и страх се отключват от отсъствието на майката, както и от непознатата среда и честата промяна на хората, които обгрижват детето. Предпоставка за психическата устойчивост на детето се крие в стабилността на средата, в която то се възпитава и отглежда. И обратното, честите и нежелани дисхармонии у детето, могат да отключат силен страх и реакции на безпокойство в него.

А ето и няколко причини, поради които децата отключват различни страхове.

Страхът като възпитателно средство
Понякога родителите се спират на една твърде неприемлива стратегия и тя е да използват страха, като средство да изискват различни неща от детето. Този вид възпитание е погрешно, тъй като издига страха, като възпитателно средство, което от своя страна държи постоянно детето нащрек и го кара да се чувства обезпокоено. Плашенето на малките деца с образи от приказките, вещици, демони и магьосници е опасно, тъй като детската фантазия понякога не може да направи ясна разлика между реалността и въображението. В този случай отрицателните емоции, които изживява детето могат да се проявят във вид на невротични признаци. При по-чувствителните деца възпитавани, чрез страховити ситуации и чрез насаждане на преживявания за повишена опасност се наблюдават силни реакции на притеснение, лош сън, уплаха през нощта и отключване на различни видове страхове. Затова е и много неподходящо родителите да се опитват да уплашат детето с конкретни неща, като например лекари или пък училище, казвайки на детето неща от сорта на ''Почакай да тръгнеш на училище и ще видиш!'' или пък ''Ако не слушаш, ще те заведа при чичо доктор, да ти бие инжекция!'' – тези техники на отглеждане издават една силна безпомощност в родителите и възпитателите, както и водят до нови трудности при отглеждането и възпитанието на детето. 

Неподходяща среда за отглеждане
Страхът може да се отключи в детето и в резултат на цялостния климат в семейството, като обикновено прояви на детски страх и несигурност се установяват в стресови и нездравословни среди на отглеждане или пък в семейства, които не успяват да задоволят емоционалните потребности на детето. Това не значи, че непременно лошата среда и липсата на обич и подкрепа от страна на родителите могат да бъдат единствените причини за отключването на детските страхове. Детето може да изпита страх и при семейство, при което родителите са твърде грижовни, боят се за него и непрекъснато се опитват да го предпазят или пък имат трудни и сложни изисквания към него, с които то все още не може да се справи. 

Страхът може да доведе до неврози, но може да бъде и полезен.

Детски неврози
Многократно е била доказана връзката между неподходящото възпитание в семейството и детските неврози, като не са редки случаите, когато премахването на детския страх идва в резултат от успокояването на самите родители. 

Страхът може да бъде и полезен
Понякога страхът може да бъде и полезен, тъй като той дава възможност на детето да се ориентира в заобикалящата го среда и да се приспособява избирателно към нея. Болката, която то усеща при опознаване на предмети и уреди, например при досег с гореща печка, бързо може да отключи страх от горещи повърхности в детето. След време обаче, когато детето осъзнае опасността и се научи да се пази, то ще избягва обектите, които носят някаква заплаха за него. В тези случаи положителната страна на страха се крие в това, че чрез него детето се научава да избягва обектите, които носят някаква опасност. 

Как да се преборим с детските страхове и да помогнем на детето да се отърве от тях?
Страхът е естествена човешка емоция, но стремежът на родителите трябва да бъде насочен в това той да не се появява там, където не е желан. Понякога родителите не осъзнаваме, че можем да бъдем главната причина за възникването на част от детските страхове, тъй като неволно успяваме да им предадем голям процент от собствените си тревоги и притеснения. Ключът към изчистването на вредните страхове се крие в начина, по който ние самите сме готови да посрещнем предизвикателствата, както и посланията, които волно или не изпращаме към детето си. Като например, когато детето се страхува от нещо, ние можем да му вдъхнем повече увереност и сила, като му обясним, че няма нищо страшно, за което да се тревожи, както и че винаги ще бъдем до него и ще го защитим. Децата винаги трябва да усещат сигурност, подкрепа и любов в лицето на своите родители - това е най-безценното лекарство срещу всички детски страхове и неволи.