Депресията е болест, която съвсем не е за подценяване
Хората страдащи от подобни психични разстройства обикновено се срамуват да говорят за проблемите си, тъй като изпитват силно чувство за вина и в повечето случаи се опитват да се скрият зад случващото се, като се затварят в себе си и се изолират напълно от заобикалящия ги свят. Всъщност човек може да страда, както от различни заболявания на тялото, които изискват специална грижа и медикаменти, така и от заболявания на психиката, които също изискват определено лечение.
За огромна жалост в повечето случаи човек не предприема навременни мерки за да излекува настъпилата тревожност и така с времето тя започва да прераства в депресия, след което пък в неконтролируеми психически разстройства. Постепенно омагьосаният кръг започва да се завърта, докато става все по-трудно да намерим изхода. По направено проучване почти всеки пети българин е попадал в подобни епизоди от своя живот, свързани с емоционална и психологическа криза. Като най-тъжният факт е, че едва 20% от тези случаи са потърсили помощ от лицензиран терапевт, останалите просто са решили да продължават да живеят с тази страшна болест, която ги кара да се чувстват психически изстискани.
Повечето хора изпаднали в депресия, всъщност не разбират в самото начало, че това е проблем, с който трябва бързо да се справят; те по-скоро смятат, че е някакво временно емоционално неразположение, което скоро ще отмине или пък си мислят, че състоянието им е плод на преумора, силна чувствителност или пък нежелание да се сблъскват с проблемите си очи в очи. Депресията е враг на щастието и спокойствието, тя идва точно, когато най-малко предполагаме и завладява, освен ума и съзнанието ни, но и целия ни живот, като ни заключва в страшния затвор на отчаянието и безразличието.
Голям процент от страдащите от депресия наистина вярват, че могат да преодолеят тези моменти състояния без помощта на психолози, които да ги насочат към правилния изход, но това е изключително трудно, особено когато човек не разполага с нужните инструменти, с които да заличи отрицателните въздействия на депресията върху ума и действията му. Така когато сме решили да се борим сами и да излекуваме депресията, избираме най-правилния, но пък най-труден път и той е да ограничим негативното мислене и да се фокусираме върху положителната страна на живота ни. Но за жалост точно в този момент отново се поява някакъв неуспех, който допълнително ни потиска и влошава ситуацията.
Депресията може да бъде предизвикана от ред причини и зад нея никога не стои само една, затова е хубаво на първо място да разберем от къде произтича нашата тревожност и желание да се затворим със своите мисли; след като сме открили причините, които я отключват можем, просто да ги изчистим и да променим онези свои навици и модели на поведение, които биха ни отвели отново до еднопосочената улица на отчаянието. Учените определят цяла съвкупност от генетични, социални и психологични фактори, които могат да отключат състоянието на депресия и да ни накарат да попаднем в капана на тревожността. Депресията може да бъде лека, протичаща със симптоми, които не влияят пряко върху начина ни на живот или пък да бъде с много по-тежки състояния, които се отразяват не само на психическата, но и на физическата ни форма и засягат пряко социалния ни живот.