Честите конфликти с партньора пораждат една силно нездравословна среда, в която се чувстваме нещастни
Конфликтът между двама души е като една водна топка, която колкото и да я натискат партньорите в желанието си да избегнат напрежението, когато я пуснат, тя отскача над морската повърхност. Понякога дребният спор може да изчисти разногласията и да помогне на връзката, в другите случаи той може да прерасне в сериозен конфликт, който пропуква здравата основа на връзката. Конфликтът е нещо повече от несъгласие и сблъскване на две различни мнения, по-скоро той е ситуация, в която две или повече страни възприемат този сблъсък като заплаха; независимо дали е реална или пък е само в тяхната глава, конфликтът продължава да тлее, когато бъде игнориран. Тези заплахи свръзани с нашето щастие и духовно равновесие остават с нас дотогава, докато конфликтът не бъде изчистен.
Как реагират партньорите на конфликта
Повечето хора реагират на конфликта въз основа на своите собствени възприятия за ситуацията, а не непременно на колективния преглед на фактите и именно тук емоциите започват да заемат връх и да внасят едно допълнително напрежение в разговора. По принцип възприятията ни се повлияват директно от нашия житейски опит, вярвания, ценности и култура, затова е много трудно човек просто да ги потисне и да пренебрегне себе си в името на това да запази баланса в отношенията си с любимия човек.
Когато човек не се чувства комфортно със своите емоции и не успява да ги управлява правилно той няма шанс да намери ключът за разрешаване на конфликта, вместо това започва да преминава през различни състояния, които внасят допълнителен стрес и тревога в съзнанието му. Затова е много важно, още на самия момент да изчистваме разногласията със своя партньор, още преди те да се придобили заплашителни размери и да са повлияли отрицателно на връзката ни.
От какво се пораждат конфликтите в една връзка
Причините за конфликтите между партньорите в повечето случаи изглеждат изключително тривиални; те могат да бъдат дребни препирни или пък мащабни разминавания, които от своя страна предизвикват силни чувства в нас и ни карат да заемем отбранителна позиция. Понякога в желанието си да се почувстваме сигурни, защитени и ценени ние можем да преминем тънката граница на допустимото и така да разпалим огъня на конфликта, без дори да предполагаме какви могат да бъдат размерите му.
Според специалисти най-честите причини, които двойките изтъкват за пораждащите се конфликти в техните връзки са свръзани с финанси, работа, домакински задължения и отглеждането на децата. Тези четири причини успяват да разбунват духовете и така на пръв поглед нещо незначително може да отключи много силни емоции в партньорите и да доведе до сериозни сътресения в отношенията им.
Съвети как да се справим в напрегнатите ситуации
Психолозите ни съветват ако искаме да стопираме напрежението, когато то е още в зародиш, трябва да се научим да разпознаваме противоречивите нужди и да имаме готовността да ги изследваме, като включим задължително доза състрадание и разбиране към проблемите на другия човек. Тогава ще можем да разрешим творчески проблема, ще имаме по-силни взаимоотношения и най-важното е, че ще изградим един здрав и сплотен екип.