7 вида гняв – и всички емоции, които изплуват в съзнанието ни в момент, в който се намираме под афект

  • Сподели:
7 вида гняв – и всички емоции, които изплуват в съзнанието ни в момент, в който се намираме под афект

Гневът е емоция, която всеки от нас в даден момент от живота си е изпитвал, дали под формата на разочарование, раздразнение, викове или агресивно отношение, ние сме успели да почувстваме тази, така универсална емоция. Въпреки това има често срещано погрешно схващане за гнева, който повечето хора смятат, че се проявява единствено, чрез насилствени и агресивни реакции и поведение. Гневът е много по-сложен и покрит с много различни нюанси, които ние не успяваме да видим на пръв поглед.

Гневът е чувство, което може да бъде канализирано полезно или може да бъде изразено по начини, които усложняват негативните последици. Повечето от нас сме се научили да изразяваме гнева си по начини, които сме попили в своето детство или чрез важните ''уроци'', които сме взели, докато сме били малки, свързани с това как да постъпим. Гневът по същността си не е нито добър, нито лош – той е емоция, а емоциите са неразделна част от това да си човек, защото те действат, като вградени водачи, които ни предупреждават за нашата среда и как трябва да реагираме в нея.

Гневът е полезна емоция за действие и мотивация - ако нещо не е наред, чувството на гняв може да ни накара да извършим дадено действие за да променим обстоятелствата. Гневът обаче е различен и не е същият, като агресията и насилието. Гневът е естествена емоция, докато агресията и насилието са външно поведение, което е избрано и служи за сплашване, омаловажаване и причиняване на вреда на някой друг. 

Ще ви разкрием кои са най-често срещаните видове гняв, както и кои основни вярвания стоят в основата на вашия възглед за емоциите.

Тип 1 – Асертивен гняв
Асертивният гняв е наистина конструктивен вид изрязване на гняв. Ако това е вашият тип гняв вие използвате чувствата на фрустрация или ярост, като катализатор за положителна промяна. Асертивното изразяване на гняв помага да се справите с това, което искате без да нарушавате правата и границите на другите хора.

Тип 2 – Поведенчески гняв
Поведенческата агресия е избор да реагирате физически на чувството на гняв. Тази форма на изразяване на гняв е физическа и често агресивна или в най-крайния вариант на спектъра – насилствена. Агресията е поведение, което има умишлена мотивация да причини вреда на някой друг. Поведенческият гняв може да бъде свързан с чупенето и хвърлянето на неща, физическо сплашване или нападение срещу някого. Изразяването на гняв, чрез поведенческа агресия, често има негативни прави и междуличностни последици, тъй като това силно непредсказуемо и импулсивно поведение подкопава способността ви да изграждате доверителни и уважителни отношения.

3. Хроничен гняв
Хроничният гняв се усеща, като продължаващо и общо чувство на негодувание към другите хора и всеобхватно чувство на фрустрация от определени обстоятелства или често свързани с гняв към себе си. Хроничният гняв се въплъщава в чувство на досадно и постоянно раздразнение, като продължителният характер на този тип гняв може да има дълбоко неблагоприятно въздействие върху здравето и благополучието на човека.

4. Осъдителен гняв
Осъдителният гняв е реакция на възприеманата несправедливост или недостатък на някой друг. Често в основата на тези реакции стои основното убеждение, че сте или по-добри или по-малко от другите. Въпреки че осъдителният гняв предполага морално превъзходна позиция на оправдана ярост, той може да отчужди потенциалните съюзници, като обезсили разликата в мненията.

5. Прекалено силен гняв
Прекалено силният гняв е неконтролиран вид гняв, който обикновено се появява, когато чувстваме, че дадена ситуация или обстоятелства са извън контрола ни, което пък от своя страна води до чувство за безнадеждност и фрустрация. Силният гняв е често срещат в моменти, в които сме поели твърде много отговорности. Гневът тук е емоция, която се опитва да ни предупреди, че нямаме достатъчно сили в ''резервоара'' си за да се справим със стресовите фактори, които се натрупват пред нас. 

6. Пасивно агресивен гняв
Пасивно агресивният гняв е избягващ вид изразяване на гняв. Ако това е обичайният ви начин на изразяване на гняв, вероятно се опитвате да избягвате всички форми на конфронтация и може да отричате и да потискате всякакви чувства на фрустрация и ярост, които изпитвате. Пасивно агресивният гняв може да се изразява вербално, като сарказъм, целенасочено мълчание или завоалирана подигравка.

7. Отмъстителен гняв
Отмъстителният гняв обикновено е инстинктивна реакция на конфронтация или нападение на някой друг, като той е и един от най-често срещаните видове гняв, който е мотивиран предимно от отмъщение.