7 фрази, които да избягвате, когато човекът срещу вас е ядосан

  • Сподели:
7 фрази, които да избягвате, когато човекът срещу вас е ядосан

Може би ви се е случвало да ''прегреете'', а до вас някой да ви каже нещо неподходящо, с което да подсили още повече гнева ви. Има думи и фрази, които е препоръчително да не изричаме, особено в момент, в който наш близък или приятел е силно афектиран. Обикновено в усилията си да кажем нещо разсейващо можем да влошим нещата, като споделим точно това, което човекът срещу нас най-малко иска да чуе в този напрегнат момент. Според специалистите е напълно естествено, когато виждаме, че някой е ядосан да се опитаме да го разсеем от проблема, но определено има неща, които е по-добре да не казваме в тези моменти. 

Има основни правила, които трябва да следваме, когато някой близък се е ядосал, както и изрази и думи, които е препоръчително да не споделяме, за да не разпалим, още по-силно гнева му. Психолозите са на мнение, че в по-напрегната ситуация, когато виждаме, че някой е силно ядосан, трябва да избягваме изречения, които могат да подкопаят самочувствието на другия човек, като например – ''Ти си глупав и неспособен!'' или пък ''Ти си виновен за всичко!'' и да ги заменим с не дотолкова крайни фрази, като например: ''Спокойно, нещата ще се оправят, всичко е под контрол!''

Ако искате да помогнете на някой свой близък в момент, когато се намира под афект, за да може той да преодолее по-бързо емоциите си, има няколко основни фрази, които трябва да избягвате. Ето и кои са те.

1. Ти си твърде емоционален и реагираш прекалено остро!
Дори и да ви се стори, че в конкретната ситуация човекът до вас реагира прекалено бурно, избягвайте тази фраза, тъй като тя определено не е едно от нещата, които разгневените хора искат да чуят в този момент. Когато гневът е завладял съзнанието на човек, той усеща много по-силно ситуацията, тъй като в него започват да се преплитат различни чувства; затова ако се опитате да отхвърлите тези емоции, положението може допълнително да се нажежи.
Обикновено тези твърдения могат да накарат човек да реагира защитно, както и да насочи гневът си срещу нас, именно поради тази причина е препоръчително да избягваме подобни реплики, ако не искаме да се озовем в центъра на конфликта.

2. Ще те игнорирам, докато не се успокоиш!
Ако при децата тази реплика има голям ефект, то при възрастните е точно обратното, тъй като когато я изречете вие съобщавате, че предпочитате да заемете неутрална позиция по въпроса и да избегнете конфликта. Този начин на общуване е много нездравословен, тъй като когато спирате да говорите с другия, вие директно се опитвате да упражнявате някаква власт над него. Според известния психиатър Пател Дън, това да дадеш на някого мълчаливо отношение, когато е разочарован и изпитва силни емоции, е форма на манипулация. Това не означава, че понякога тази ‘’почивка’’ може да бъде полезна и да помогне на двете страни да съберат мислите си и да се успокоят, въпреки това ако искаме да не разпалваме още по-силни конфликти, е достатъчно само да успокоим другия без да му съобщаваме, че ще го игнорираме и че ще се изолираме от разговора.

3. Ако продължаваш да се държиш така, ще има сериозни последствия за теб!
Ултиматумите определено не са добър избор да разсеете спора. Обикновено те имат точно обратния ефект, затова е по-добре да ги избягваме, защото когато другия човек се почувства притиснат е по-вероятно да реагира остро на заплахата ви. В другия случай той може да развее ‘’бялото знаме’’, което всъщност отново е крачка в погрешната посока, тъй като по този начин той няма да разреши проблема, а ще го отложи, като във времето той може да придобие още по-грандиозни размери. Затова е важно когато има някакъв проблем да се научим да подхождаме деликатно и на момента, без да отлагаме разговорите за по-късен етап, тъй като това е много нездравословно за нас. В този случай д-р Пател Дън смята, че няколко минути пауза могат да бъдат много полезни и за двете страни, защото ще им дадат възможност да охладят страстите си и да погледнат на ситуацията от друг ъгъл. 

4. Държиш се като луд!
Терминът ''луд'' определено е неприемлив, неуважителен и обезпокояващ, затова е по-добре да го избягвате, тъй като той показва, че вие с лека ръка отхвърляте чувствата на другия, а когато човекът срещу вас е в състояние на гняв, този израз ще внесе още по-голямо напрежение в ситуацията. ''Ти си луд'' е обиден израз, който поставя другия човек в отбранителна позиция, което никак не е полезно, особено ако се опитваме по-бързо да разрешим проблема и да успокоим своя близък; не трябва да допускаме подобни фрази да излизат от устата ни. 

5. Какво искаш да направя по въпроса?
Когато използвате този израз вие на практика прехвърляте вината на другия човек, като му казвате директно, че неговите чувства не са ваш проблем и че въобще не ви интересува какъв ще бъде изходът от ситуацията. Когато виждаме, че човекът до нас е силно напрегнат и разтроен е по-добре да го изслушаме и да му дадем малко време да излее чувствата си, но по един по-спокоен начин, без допълнително да нажежаваме обстановката с подобни изрази.

6. Грешиш!
Когато някой е ядосан избягвайте да му казвате, че греши, тъй като по този начин ще отключите защитния инстинкт при този човек, който допълнително ще подсили спора. Ако искате ситуацията да ескалира, това е най-правилният начин да го направите, но ако искате да потушите напрежението - не поставяйте другия човек в отбранителна позиция. 

7. Държиш се точно като...!
Независимо дали става дума за майка, баща или някой друг, чието име може да отклони вниманието на вашия близък, избягвайте подобен вид сравнения, тъй като те могат да внесат повече напрежение в разговора и да разстроят човек още повече.