Вдъхновяващата история на Мате Римац: възходът на един гений
Мате Римац основава компания за електрически суперавтомобили в Хърватия - страна без автомобилна индустрия или култура на стартиращи предприятия - когато е още тийнейджър, и напук на всички трудности я превръща в марка за 2 млрд. долара с 2500 служители.
Повечето хора познават Мате Римац като основател и главен изпълнителен директор на Rimac Automobili и Greyp Bikes. Историята на живота му не е нищо друго освен вълнуваща приказка, а мнозина го смятат за чудо на съвременността.
Роден в Ливно (Босна и Херцеговина) през 1988 г., той се премества със семейството си в Германия, когато е на три години, след което се връща и се установява в Хърватия. Там завършва образованието си и се записва в университета VERN' в Загреб. Преди да навърши 18 години, Мате печели няколко международни конкурса за иновации и техническо развитие в Германия, Южна Корея и Хърватия. Един от първите му патенти за изобретение е за "iGlove" - цифрова ръкавица, която може да замени мишката и клавиатурата. Това, разбира се, е много преди сензорните екрани.
Тъй като през целия си живот е бил очарован от автомобилите, Римац иска да участва в състезания и си купува BMW E30 323i от 1984 г. 2006 г. След като двигателят с вътрешно горене на автомобила се взривява по време на състезание, той решава да превърне автомобила в изцяло електрически. Това се оказва един от най-големите му успехи, който определя живота му след този момент. След това преработеното BMW продължава да се състезава в състезания по моторни спортове и печели срещу конвенционалните машини. За известно време това е най-бързият електрически автомобил в света. Виждайки потенциала на електрическото представяне, Мате решава да създаде компания за производство на електрически автомобили.
Първоначално наречена VST Conversions, компанията предлага преустройство на традиционни автомобили в електрически. Компанията, която в крайна сметка се превръща в Rimac Automobili, е основана през септември 2009 г., когато Мате е на 21 години.
Римац за първи път доказва своята гениалност, когато модифицира своето BMW, наричано още "Зеленото чудовище", което се превръща в най-бързия електрически автомобил в света за ограничен, но значителен период от време. Първият официален модел на Rimac Automobili е Concept One, който има някои удивителни показатели за електромобил. Concept One развиваше максимална скорост от 220 мили/ч. Бяха произведени само осем такива автомобила, като един от тях беше разрушен, когато телевизионният водещ Ричард Хамънд го изхвърли от пътя по време на състезание в Швейцария. Наследникът му, C_two, е още по-екстремен, като максималната му скорост е 258 мили/ч и може да ускори от 0 до 60 мили/ч само за 1,85 секунди.
Въпреки че автомобилите са изключителни, те са само една част от бизнес модела на Римац. Компанията все повече се превръща в доставчик на технологии за други производители. Парите, събрани от клиентите, помагат на автомобилния производител да създаде свои собствени високопроизводителни електрически автомобили. Един от тези автомобили се нарича Nevera и в момента е на етап проектиране и създаване на прототипи. Иновативният ум на Мате обаче не се ограничава само до 4-колесните автомобили. През 2015 г. хърватският гений основава друга компания, наречена Greyp Bikes.
В момента Greyp продава гама от електрически велосипеди и е спечелила награда за иновации в дизайна за своята технология. Всички електронни велосипеди с технологията на Greyp могат да комуникират виртуално помежду си, свързвайки реалните преживявания при колоездене с виртуалния свят.
Всичко това е свидетелство за високите постижения на Римац и служи за вдъхновение на изобретателите по целия свят. В своето пътуване Мате е съчетал уменията си със страстта си, за да постигне това, което може да се определи като началото на неговия успех.
''През целия си живот съм бил луд по автомобилите, още преди да проходя. За мен автомобилът съчетава изкуство и наука и е единственият продукт, който познавам и който предизвиква такава емоция у потребителите.
Роден съм в Босна през 1988 г. Когато Югославия се разпадна през 1991 г., се преместихме в Германия. След десетилетие се върнахме в Хърватия, където ме тормозеха, защото не говорех добре езика. Въпреки че бях средностатистически ученик, винаги се занимавах в гаража с електроника.
За проекта си за завършване на гимназията създадох ръкавица, която действаше едновременно като компютърна мишка и клавиатура. Участвах в национално състезание по електроника и спечелих. След това ме изпратиха по света да представям Хърватия, което ми даде първия опит в света на бизнеса. Преди това дори не бях чувал термина "стартъп".
Когато навърших 18 години, си купих едно изтърбушено BMW Серия 3 Е30 от 1984 г. и започнах да се състезавам. Само след две състезания двигателят експлодира, затова реших да го превърна в автомобил, захранван с батерии. По онова време нямаше много електрически автомобили, а тези, които ги правеха, бяха хора, които мразеха колите. Исках да покажа, че електрическите автомобили могат да бъдат забавни и вълнуващи, но бях посрещнат с много скептицизъм.
За първи път някой се състезаваше с електрически автомобил срещу двигател с вътрешно горене и хората ме питаха какво правя с пералня на пистата. Това се промени, когато започнах да печеля. През 2011 г. счупих пет рекорда на Гинес за най-бърз електрически автомобил.
Опитът ме научи, че ако наистина искаш да направиш електрически автомобил, трябва да започнеш от нулата. Вдъхновен от един от моите герои, шведския автомобилен инженер и предприемач Кристиан фон Кьонигсег, който основава своя автомобилна компания през 1994 г., реших, че искам да създам свой собствен автомобил.
Имаше няколко предизвикателства. Нямах нито капитал, нито опит, нито ноу-хау, а и идвах от Хърватия - страна, известна повече с плажовете си, отколкото с бизнес екосистемата си. В контекста на това, германската автомобилна компания Volkswagen има четири пъти по-големи приходи от БВП на Хърватия.
И така, как получих парите? След като спечелих състезания, привлякох вниманието на човек, работещ за член на кралското семейство на Абу Даби. Те ме попитаха дали мога да споделя някои материали за проекта, по който работех. Подготвих брошура с няколко визуализации и технически спецификации. Тогава ми се обадиха и казаха, че искат да купят два автомобила. Имаше един малък проблем: компанията не съществуваше.
Започнах да разработвам бизнес план и предположих колко средства ще са необходими за разработването на един автомобил. Оказа се, че съм лош пророк. За пет месеца трябваше да разработим и произведем автомобил. Работихме денем и нощем и не се прибирахме вкъщи с дни. След това инвеститорите ни помолиха да преместим производството в Близкия изток, но аз отказах. Винаги работехме на ръба на ножа, много близо до това да фалираме. Дори електроразпределителното дружество ни спря тока след няколко пропуснати плащания.
Как оцеляхме? За да плащаме сметките, започнахме да работим за други компании, разработвахме прототипи, работехме по роботооси и дори електрифицирахме Ягуара, използван на сватбата на принц Хари и Меган Маркъл.
Следващата ни стъпка беше да разработим стратегия. Решихме да разработим нови технологии, които да демонстрираме в нашите автомобили, след което да продаваме тези технологии на други компании. Проправихме си път нагоре, като започнахме с малки компании. Моят герой Кристиан фон Кьонигсег стана клиент и в крайна сметка привлякохме лидери в индустрията.
По пътя си имахме и повече неуспехи. Британският телевизионен водещ Ричард Хамънд загуби контрол над един от нашите автомобили по време на състезание в Швейцария и катастрофира. Той се отърва със счупено коляно, но автомобилът гореше пет дни. Това привлече голямо медийно внимание и бяха повдигнати въпроси за безопасността на автомобила. Но тъй като зависехме от застрахователното плащане от продуцентите на телевизионното предаване, не можехме да коментираме.
По някакъв начин оцеляхме след този инцидент и започнахме да привличаме все повече инвестиции. Общо вече сме привлекли 900 млн. евро, а през 2021 г. подразделението за луксозни спортни автомобили на Volkswagen - Porsche, се съгласи да се присъедини към съвместно предприятие с Rimac Automobili и ми предаде отговорността за 114-годишната марка Bugatti. Сега управляваме три компании: Bugatti Rimac (която разработва лимитирани серии електрически хиперавтомобили), Rimac Technology (която доставя технологии на други компании) и P3Mobility (която разработва самоуправляващи се роботизирани оси).
Докато преди парите бяха проблем номер едно, сега проблемът е в пространството. Имам амбицията да разработя кампус в покрайнините на Загреб, оборудван с център за научноизследователска и развойна дейност, барове и ресторанти, състезателна писта и детска градина. Той е проектиран така, че хората да имат най-доброто време, за да могат да работят по най-продуктивния начин.
Игнорирайте скептиците
Когато започнах, бях посрещнат с много скептицизъм. Казаха ми, че е невъзможно да се построи автомобил в Хърватия и че е трудно да си представя, че електромобил някога ще победи двигател с вътрешно горене в състезание. Оттогава счупихме 23 рекорда и сега имаме най-бързо ускоряващия се автомобил от всякакъв вид. Ще призная, че скептиците вероятно са били прави.
Шансовете ни да сме там, където сме, бяха почти нулеви и трябваше да преминем през наистина трудни времена, за да стигнем дотук. Издръжливостта беше от решаващо значение и това, че видях как идеята, която беше в главата ми, се превърна в красив, физически автомобил, е това, което ме движи. Бях сигурен, че светът ще стане електрически, и се отнасях така към електрическите автомобили много по-рано от повечето хора.
Намерете своята ниша и развийте опита си
Това ме води към втората ми точка. Много хора са ме питали как успявам да привлека таланти. В началото не можех да си позволя немски или италиански инженери, но това нямаше значение, защото откривахме нови пътища по отношение на електрифицирането на автомобилите. Разработихме ноу-хау за създаване на автомобил от нулата в страна без опит и развихме набор от умения.
По-късно, когато получихме финансиране, успяхме да привлечем чуждестранни инженери. Много хора видяха в това приключение да се преместят в Хърватия и да работят по нещо вълнуващо. Сега за нас е лесно да привличаме таланти и сред нашите 2500 служители има над 50 националности. Отворихме офиси и в Обединеното кралство, Берлин и Болоня, за да можем да наемаме таланти, които не искат да се преместват в Хърватия. От първия си ден аз също мислех в международен план. Ако работите за Porsche, трябва да научите немски, докато нашият език е английски, което улеснява привличането на таланти.
Бъдете прозрачни и последователни като лидер
За мен беше важно да имам последователност и ясна визия. Промяната заради самата промяна смущава хората и им пречи да мислят дългосрочно. Обичам да съм възможно най-прозрачен. В 90% от случаите не се налага да обсъждаме дадено нещо, защото знаят как мисля и реагирам.
Какъв съвет мога да дам на други предприемачи, които искат да преследват такава голяма мечта? Бъдете готови да се откажете от всичко останало в живота си и бъдете наясно, че няма бързи победи. Ако наистина искате да развивате компания в дългосрочен план, трябва да сте готови да го правите в продължение на поне десет години. Ако сте готови за това, действайте.''