Синята светлина от дигиталните устройства и влиянието й върху очите и зоната около тях
"Чакай да видя какво става във "Фейсбук". "Само да кача една снимка в "Инстаграм" и идвам". "Снощи няколко часа рових в интернет и по едно време направо зациклих"....
Доста често, да не кажем всекидневно, чуваме подобни реплики от близки, приятели и колеги. В ерата на модерните технологии във всеки момент може да проверим в онлайн пространството всичко, което ни интересува. На разположение ни е любимият смартфон, имаме си и лаптоп или настолен компютър... Всичко е на един клик разстояние.
Да, това е безспорно удобство на нашето време, но всъщност ние постоянно сме "в компанията" на дигиталните устройства. Ако сме от хората, които работят в офис - по цял ден сме на компютъра. Преди работа, в обедната почивка и докато се прибираме разглеждаме през телефона си какво се случва в социалните мрежи и интернет пространството. А вечер - задължително гледаме нещо по телевизията. И какво излиза - че повечето хора (без това да се отнася до всички) почти постоянно са пред някое от дигиталните устройства.
Благодарение именно на тези устройства, в ежедневието ни навлиза и трайно се настанява синята светлина, която се излъчва от екраните им. Тя е цвят от спектъра на видимата светлина, който се възприема от човешкото око. Компонент е на флоурисцентната светлина и LED светлината, която е използвана в повечето дигитални екрани.
Доказано е, че прекомерното излагане на синя светлина допринася за оксидативния стрес в клетките на кожата, довеждайки до увреждане и фото-стареене. Този стрес води до разлагане на конкретни антиоксиданти, които увреждат митохондриите, атакувайки ДНК-то и причинявайки необратими поражения.
Постоянното излагане на синя светлина причинява насищане на фоторецепторните протеини, превръщайки ги в нефункционални и забавя процеса на възстановяване на кожната бариера. Подобни явления водят до намаляване синтеза на колаген и фибрилин - основен компонент за еластичността на влакната.
Особено засегнати са очите, тъй като честото и продължително излагане на синя светлина води до тяхната умора. В комбинация с повтарящо се мигане и присвиване на очите, може да доведе до преждевременно стареене в зоната на околоочния контур, придружено с подпухване, бръчки и тъмни кръгове.
Може би знаете, че областта около очите е в непрекъснато движение, което я прави много нежна и крехка. Околоочният контур е богат на мускули - 22 различни мускула, 14 от които се използват при мигане. Постоянното движение на очите оказва влияние и върху кожата под тях.
Кожата около очите е изключително тънка - епидермисът в тази зона е по-тънък в сравнение с всички останали части на тялото: 0.04 мм дебелина в сравнение с 1 мм при лицето и 1.6 мм при дланите и петите.
За да бъде зоната на околоочния контур толкова подвижна, съединителната тъкан трябва да бъде много еластична и свободна в сравнение с всяка друга част на тялото. Тази по-свободна кожа, конкретно при клепачите, обяснява защо зоната на околоочния контур е толкова крехка и неустойчива спрямо външни агресори, към които спада и синята светлина, за която вече споменахме.
Зоната около очите се нуждае от специфична грижа и подходящи козметични продукти, които да коригират подпухването, бръчките, тъмните кръгове и признаците на умора. За да бъдем максимално полезни в грижата за тази така крехка зона от лицето, ви предлагаме 4 продукта за борба с вредния ефект на синята светлина - нов вид замърсяване, което се дължи на дигиталните екрани, които имат пряк контакт със зоната на околоочния контур.