10 града, в които сервират най-хубавото кафе на света

Томас Джеферсън някога е казал, че кафето е любимата напитка на цивилизования свят. И не е бил далеч от истината.
Навсякъде по света пият кафе, но в някои градове преживяването да изпиеш чаша от ароматната напитка е по-добро от другаде.
Рим, Италия
В този град кафето е навсякъде под формата на капучино, макиато, еспресо и т.н.
Италианците държат на доброто кафе и много внимават как го приготвят. Caffè Sant'Eustachio се намира точно до Пантеона и е едно от най-известните в града. Тук ще ви го сервират със захар, освен ако изрично не кажете друго.
Париж, Франция
Много любители на ароматната напитка критикуват начина на приготвянето й в Париж и смятат, че там кафето не е добро, а и машините, с които го приготвят, не са с добро качество. Париж обаче е в класацията заради невероятните си заведения, където може да пиете своето café au laits на тротоара.
Истанбул, Турция
Турското кафе се прави в джезве. Той е силно и гъсто, а повечето турци обичат обилно да го подслаждат. Наливат го в малко чаши за кафе, без да ползват цедка. Преди да го изпиете, трябва да изчакате утайката да се уталожи.
Тел Авив, Израел
В Тел Авив е пълно с места, където сервират изстудено кафе през лятото и горещо кафе през зимата. Кафето е подобно на турското.
Сиатъл, Вашингтон
Сиатъл е родният град на "Старбъкс". Първото кафене на веригата отваря врати тук през 1971 г. Освен него, в града е пълно с малки заведения. По статистически данни в Сиатъл има по 35 кафенета на всеки 100 000 жители.
Мелбърн, Австралия
Това е столицата на кафето за Австралия. Тук дори си имат местно списание, посветено на напитката.
Хавана, Куба
Тук може да пробвате кафе кубано (еспресо с кубинска захар) или кортадито (еспресо с мляко) в някое от многобройните кафенета с масички на улицата.
Адис Абеба, Етиопия
Градът твърди, че е родното място на кафето. Ако някога попаднете в Адис Абеба, задължително трябва да присъствате на кафеена церемония. Дългата процедура включва печене на кафето, мелене и приготвянето му в глинен съд. В столицата Адис Абеба пият кафето със захар, но в селските райони му слагат... сол.
Санта Мария де Дота, Коста Рика
В Коста Рика казват на кафето "златните зърна", защото то поддържа икономиката на страната, която от XVIII век насам произвежда популярния сорт арабика.
Каилуа Кона, Хаваи
Намира се на Големия остров в щата Хаваи, където сa разположени и много плантации. За да пиете чудесно кафе тук, трябва само да се обадите на румсървиса.

За родина на кафето се смята Етиопия, където и до днес се среща и като диворастящо растение. Но то става популярно след като арабските търговци започват да го разпространяват от Йемен.
Снимка: Myriam Zilles / Pixabay.com

Днес дори и специалистите продължават да спорят за произхода на името му. Някои считат, че "кафе" се образува от арабското "кауе", което означава сила, енергия. Други го свързват с названието "кахва", идващо също от арабски и означаващо "вино". Третата версия е на база името на провинция Каффа в южна Етиопия.
Снимка: fancycrave1 / Pixabay.com

В днешно време кафето е най-популярната напитка - ежедневно в света се изпиват над 1 млрд. чаши кафе. Кафе се пие навсякъде - в заведения, на работното място, в движение, у дома.
Снимка: S. Hermann & F. Richter / Pixabay.com

Има много теории за влиянието на кафето върху човешкия организъм. Например италиански експерти казват, че пиенето на кафе в умерени дози стимулира концентрацията и влияе добре на здравето.
Снимка: Дарья Яковлева / Pixabay.com

Изследване на учени от Южна Корея, Германия и Япония показва, че дори ароматът на кафе помага на мозъка да се справи с последствията от стреса, предизвикан от недоспиване.
Снимка: congerdesign / Pixabay.com

Най-доброкачествените кафета са арабското "мока" и колумбийското, следват гватемалското, бразилското и ямайското. Те се различават по големината на семената, по техния цвят, вкус и мирис, по абсолютното и относителното им тегло и по процентното съдържание на алкалоиди.
Снимка: Pexels / Pixabay.com

Днес главният производител на кафеените семена е Бразилия, следват Колумбия и ред други африкански и арабски страни.
Снимка: Pexels / Pixabay.com

За да се получи кафе с приятен вкус, зелените семена се съхраняват няколко години, през които те доузряват.
Снимка: monileoni / Pixabay.com

В семената на кафето се съдържа от 0,6 до 2,4% алкалоидът кофеин (който в по-голямата си част е свързан с хлорогеновата киселина), азотни вещества, мазнини, захари, органични киселини и много други вещества.
Снимка: Pexels / Pixabay.com

Преди приготвяне на питието семената се пекат при температура 200° С, при което настъпват промени в химичния им състав. Например захарите се карамелизират, следствие на което зърната изменят цвета си (стават тъмнокафяви), появява се лесно летливото масло кафеол, което има твърде сложен химичен състав и придава особено приятния аромат на печеното кафе.
Снимка: Alexas_Fotos / Pixabay.com